Autor: Kristina Križić 3/13/2012 9:37
Zagrebačka hitna pomoć dnevno u prosjeku ima dvije do pet reanimacija, a vrijeme dolaska do unesrećenog često je duže od pet minuta. Na ovaj je problem ukazao gradski zastupnik Alen Ostojić i predložio njegovo rješenje.
– Trebamo po gradu postaviti reanimacijske uređaje. To je toliko učinkovit projekt da je on ušao u nacionalnu strategiju u Austriji, Sloveniji, Švicarskoj. Rezultati su odlični, prema tome ne treba otkrivati toplu vodu, prenesimo to u Zagreb i budimo doista na na ljestvici gradova koji brinu o svojim građanima – rekao nam je Alen Ostojić.
Ured za upravljanje hitnim situacijama je već educirao 180 zagrebačkih vatrogasaca koji bi rukovali uređajima za reanimaciju. U slučajevima srčanog udara ili neke druge hitne situacije, građani će moći jedni drugima priteći u pomoć.
Ostojić smatra kako bi idealna mjesta za postavljanje reanimacijskih uređaja bila okretišta tramvaja, autobusa te glavni trgovi. Na potezu je Gradski ured za zdravstvo i socijalnu skrb koji je načelno odobrio ovaj prijedlog, ali s dozom opreza.
– Upitno je možemo li stavljati reanimacijske uređaje na svaku tramvajsku stanicu. To zahtijeva i edukaciju velikog broja ljudi, a sve to iziskuje i dodatna financijska sredstva koja Grad trenutno nema. Morat ćemo se ograničiti na zatvorene lokacije pod videonadzorom – pojasnila nam je Lidija Hrastić Novak, zamjenica pročelnika Gradskog ureda za zdravstvo i socijalnu skrb.
Hoće li reanimacijski uređaji biti postavljeni i na širem području, ovisi o struci koja je na iduća na potezu. Ako sve bude išlo po planu, Ostojić smatra kako bi reanimacijske uređaje u gradu mogli koristiti već krajem lipnja.