Autor: S.S. 5/14/2013 15:58
S obzirom na nedavne objave u medijima o problemima oko naplaćivanja bijelih ‘plombi’, odnosno ispuna, u ordinacijama dentalne medicine, te s obzirom na brojne upite naših osiguranika i novinara, HZZO je odlučio javnosti pojasniti prava osiguranih osoba u ordinacijama njihovih izabranih doktora dentalne medicine na trošak obveznog zdravstvenog osiguranja.
Kako navode, sami osiguranici često su zbunjeni i pitaju se jesu li im njihovi doktori dentalne medicine s pravom naplatili uslugu, ili koriste svoj položaj i naplaćuju im i ono što ne treba.
Sve osigurane osobe se stoga upućuju na javno dostupni Pravilnik Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) o dentalnoj zdravstvenoj zaštiti kojim je jasno određeno koje su to usluge na koje osiguranici imaju pravo na trošak obveznog zdravstvenog osiguranja, a koje su izvanstandardne usluge koje osigurane osobe mogu samostalno platiti.
– Smatramo da osigurane osobe HZZO-a imaju pravo na široki dijapazon usluga na trošak obveznog zdravstveno osiguranja što se može i provjeriti u spomenutom Pravilniku. Konkretno, u slučaju plaćanja bijelih ispuna, osigurane osobe HZZO-a imaju pravo na bijele ispune za sjekutiće i očnjake (od jedinice do trojke u gornjoj i donjoj čeljusti) na trošak obveznog zdravstvenog osiguranja, a za ostale zube imaju pravo na amalgamske ispune. Ukoliko osiguranici žele bijele ispune na zubima od četvorke na dalje, taj postupak i plombiranje plaćaju samostalno, prema cjeniku Hrvatske komore dentalne medicine. Cijena bijelih i amalgamskih ispuna znatno se razlikuje, ne samo po materijalu već i po tehnici izrade i načinu rada, stoga nije moguće nadoplaćivanje za bijele ispune od četvorke na dalje – navode u HZZO-u i dodaju kako nije riječ samo o različitim materijalima, već i o različitim postupcima, zbog čega se njihova cijena razlikuje.
Osiguranici HZZO-a imaju pravo na trošak HZZO-a na na primjer liječenje zuba, vađenje zuba, upućivanje na specijalističko liječenje izdavanjem uputnice za teže zahvate po procjeni izabranog doktora dentalne medicine, liječenje parodontoze, čišćenje kamenca do dva puta godišnje, na protetske radove, na primjer zubne krunice, djelomične i totalne zubne proteze, ovisno o dobi.
Pacijenti za neopravdani trošak mogu zatražiti povrat sredstava
Što se tiče cijena, sve usluge izvan standarda liječnici naplaćuju prema cjeniku dentalnih usluga koji formira Hrvatska komora dentalne medicine, a ne HZZO.
– Pacijent mora dati pristanak izjavom ili potpisom u svoj zdravstveni karton te zatražiti račun. Cjenik mora biti izložen na vidljivom mjestu u ugovornoj ordinaciji, a njime su određene minimalne cijene utvrđene od strane Hrvatske komore dentalne medicine.HZZO pokriva trošak aparatića za zube osiguranim osobama do 18 godina starosti. Osigurana osoba ima pravo na teret obveznog zdravstvenog osiguranja na pomične, nepomične i retencijske ortodontske naprave jednom tijekom provođenja ortodontske terapije do navršene osamnaeste godine života – dodaju iz HZZO-a.
Isto tako, pacijenti za trošak koji smatraju neopravdanim mogu zatražiti povrat sredstava od HZZO-a, a u upravnom postupku bit će utvrđeno je li zahtjev osnovan. Rad ordinacija dentalne medicine u primarnoj zdravstvenoj zaštiti kontrolira Služba za nadzor i kontrolu HZZO-a, u redovnim i izvanrednim nadzorima.
– Napominjemo da je HZZO kao javni osiguravatelj koji raspolaže javnim budžetom dužan poslovati prema propisima i provoditi redovite nadzore i kontrole ordinacija dentalne medicine u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, provjeravajući na taj način poštuju li zdravstvene ustanove odredbe ugovora potpisanog s HZZOom. Ako se osiguranim osobama ne naplate izvanstandardne usluge, zapravo se krši zakon. Ukoliko svojim pacijentima netko želi darovati izvanstandardne zdravstvene usluge, to može učiniti, no na svoj račun, a ne na račun državnog proračuna, jer HZZO-a svaku potrošenu kunu mora opravdati vodeći se važećim propisima – zaključuju.