Autor: Autor: Dijana Katalinić, FOTO: Jabuka TV 1/4/2017 18:44
Od kada je zabrana uzgoja životinja sa krznom 2006. godine postala dio Zakona o zaštiti životinja, većina uzgajivača činčila, jedinih životinja koje se u Hrvatskoj uzgajaju radi krzna, prestala je s proizvodnjom, ali je manji dio njih nastavio poslovati s ciljem rušenja zakonske zabrane.
“Presretni smo zbog zabrane, a veselje dijelimo sa svim građanima, političarima i svim strankama, poznatim osobama, veterinarima, stručnjacima, te sa ogromnim dijelom Hrvatske koji je podržao zabranu uzgoja životinja za krzno. To smatramo jednom velikom pobjedom za Hrvatsku, na ponos čitave države ali i nešto što će se prepoznati u svijetu”- istaknuo je Luka Oman, predsjednik Udruge Prijatelji životinja.
Prijelazno razdoblje trajalo je čak deset godina.
“Zanimljivo je da 2006. godine, kada se donosila zabrana, svi su bili složni da zabrana ide. Rasprava je bila jedino hoće li biti pet, sedam ili deset godina prijelaznog razdoblja i izabrano je deset godina. Mislimo da je to stvarno jedno dugo prijelazno razdoblje, a vidjelo se i po tome što je većina uzgajivača već nakon nekoliko godina preorijentirala svoju proizvodnju”- dodao je Oman.
U vrijeme kada je zabranjen uzgoj životinja radi krzna, u Hrvatskoj je bilo više od 2000 uzgajivača činčila, a trenutačno činčile uzgaja tek 50-ak obiteljskih gospodarstava. Osim ubijanja činčila radi krzna, Oman navodi kako je važno naglasiti da se one prilikom uzgoja i siluju. Naime, one inače u prirodi žive u paru ali u uzgoju ih uzgajivači pomoću ogrlica stavljaju u poziciju gdje se ženke se ne mogu obraniti od mužjaka.
Iako je četvrta u svijetu po uzgoju kuna, Nizozemska se primjerice, zbog mišljenja javnosti, usprotivila uzgajivačima. Sad je to učinila i Hrvatska čiji su građani, prema jednom istraživanju, njih čak 73 posto podržali zakon o zabrani uzgoja životinja radi krzna. Kako bilo da bilo, posljednjih godina svjedoci smo izrazitog pada popularnosti krzna jer se ono smatra ekološki i etički neprihvatljivim u 21. stoljeću.