Autor: Gorana Banjeglav 11/25/2013 13:23
Najviša zgrada u Zagrebu od 36 katova, odnosno 138 metara visine trebala bi se uzdići nad Savicom. Ogromna zgrada treba bi se izgraditi na zelenoj površini na križanju ulice Prisavlje i Avenije Marina Držića.
– U tom samom prostoru formiraju se tri parcele u kojima se planira realizirati poslovno-medicinski centar, zona stanovanja s pratećim sadržajima u kojima će se realizirati i popratni društveni sadržaji koji nedostaju naselju, poput dječjeg vrtića, biblioteke i ostalih sadržaja. Prema samom naselju je treća čestica na kojoj se planira izgradnja hotela – opisala je Marijana Sironić, pomoćnica pročelnika Gradskog ureda za prostorno uređenje.
Stanovnici Savice protive se gradnji. Pitaju se trebaju li tom kvartu novi poslovni kvadrati u situaciji u kojoj je sve više praznih poslovnih prostora, a izgradnja ide na štetu zelenih površina, kojima ovaj kvart ne obiluje.
– Stanovnici se prvenstveno boje same masovnosti cijele izgradnje, neki su rekli da da neće više vidjeti ni sunca ni mjeseca, jer je to ogromna zgrada, a tamo su stambene zgrade relativno niske – pojasnila je Iva Kvakić, vijećnica gradske četvrti Trnje.
Toliko sadržaja na jednom mjestu neminovno će na Savicu privlačiti veliki broj ljudi, pa se postavlja pitanje prometnih zagušenja.
– Prometni uvjeti su znatno pojačani tako da se zbog prometnog rasterećenja osigurava proboj ispod Držićeve avenije. Bez ugrožavanja prometa moći će se ući i izaći s parcele – istaknula je Sironić.
”Projekt je u skladu s GUP-om, ali nije u skladu s razumom”
Pitanje parkirališnih mjesta riješit će se gradnjom nadzemnih garaža, no one će biti visoke čak 26 metara. Investitor je istaknuo ta bi izgradnja podzemnih garaža zbog blizine Save i podzemnih voda bila financijsko samoubojstvo.
– S obzirom da se radi o prostoru u Savu s jako puno podzemnih voda onda je investitor pribjegao izgradnji nadzemnih garaža i jako je važno naglasiti da su sve vizure susjednih građevina osigurane da ne gledaju u garaže, odnosno da je njihov pogled oblikovan tako da gledaju u poslovnu ili stambenu fasadu, a ne u garaže – naglasila je pomoćnica pročelnika Gradskog ureda za prostorno uređenje.
Stanovnike zabrinjava da bi izgradnja zbog krize u jednom trenutku mogla stati, nakon čega bi kvart nagrđivali nedovršeni tornjevi. Iz grada poručuju da svaki objekt može biti zaseban te da se nijedan neće graditi dok se na završi prethodni.
– Ono što je i investitor sugerirao jest da su oni najbliže realizaciji na ovom trećem dijelu parcele s hotelom, jer tu postoji interes s obzirom da Gradu Zagrebu fale hotelski kapaciteti. Za ostalo je on priznao da kako se bude razvijala situacija, tako će se razvijati i proces izgradnje – pojasnila je Sironić.
Zabrinutost stanara dijeli i Društvo arhitekata Zagreb.
– Gospodin Budanko je rekao da je projekt u skladu s GUP-om, ali nije u skladu s razumom, što znači da GUP nije u skladu s razumom – naglasila je Kvakić.
Kako bi uopće dobio građevinsku dozvolu investitor prvo mora riješiti imovinsko pravne odnose, jer postoje plombe na zemljištu. Hoće li se i kad ova zgrada izgraditi, još je neizvjesno.