Na ovogodišnjem ZagrebDox-u više od 150 filmova

Autor: S.S. 1/23/2015 9:43

11. izdanje međunarodnog festivala dokumentarnog filma ZagrebDox počinje za točno mjesec dana, u nedjelju 22. veljače i traje do nedjelje, 1. ožujka 2015. U osam dana bit će prikazano više od 150 filmova širokog spektra tema i stilova, iz samog vrha suvremene svjetske i domaće dokumentarne produkcije.

Osim međunarodne i regionalne konkurencije, ZagrebDox donosi niz prepoznatljivih službenih programa, dvije retrospektive hrvatskih dokumentarista i nove posebne programe Doku-triler, DoXXL te Blistok kojima će se nastojati još intenzivnije približiti iskustvo dokumentarnog filma gledateljima.

Između atraktivnih naslova iz međunarodne konkurencije organizatori ZagrebDox-a izdvajaju film Virunga o bespoštednoj borbi za prirodna bogatstva Konga u režiji Orlanda von Einsiedela. Aktualni kandidat za nagrade Oscar i BAFTA u kategoriji dokumentarnog filma nevjerojatna je priča o grupi hrabrih pojedinaca koji ugrožavaju vlastite živote dabi izgradili bolju budućnost Afrike. Smješten u šumska prostranstva istočnoga Konga, Nacionalni park Virunga jedno je od područja s najvećom bioraznolikošću na svijetu i stanište posljednjih preostalih planinskih gorila. U tom divljem i čarobnom okolišu malen, ali borben tim šumara čuva svjetsko nasljeđe pod zaštitom UNESCO-a od naoružanih skupina, krivolovaca i naftnih kompanija koji žele preuzeti kontrolu nad prirodnim bogatstvima Konga. Film je osvojio 23 nagrade, uključujući nagradu za redateljsku nadu na prestižnom kanadskom festivalu HotDocs i nagradu festivala Tribeca za inovativan pristup filmskom stvaralaštvu.

U međunarodnoj konkurenciji bit će prikazani francusko-švicarski film Of Men and War u režiji Laurenta Bécue-Renarda koji zbog specifične teme rehabilitacije vojnika oboljelih od PTSP-a može biti posebno zanimljiv domaćoj publici. U tom moćnom opservacijskom dokumentarcu snimanom pet godina pratimo štićenike kalifornijske ustanove za resocijalizaciju ratnih veterana koji su se borili u Iraku i Afganistanu. Bivši vojnici oboljeli od PTSP-a iskreno progovaraju o strahovima i traumatičnim događajima s ratišta, suočavajući se s osjećajima krivnje i žaljenja. Film je drugi dio redateljeve dokumentarne trilogije Genealogija gnjeva, a prikazan je u Cannesu i na IDFA-i, gdje je osvojio glavnu nagradu u kategoriji najboljeg dugometražnog dokumentarca.