Autor: Ivana Šimac 8/23/2014 13:40
Na zagrebačkom groblju Mirogoju svečano je obilježen Europski dan sjećanja na sve žrtve totalitarnih i autoritarnih režima. Sam Dan se obilježava od Praške deklaracije o zločinima komunizma koja je potpisana 2008. godine, a upravo na ovaj datum 1939. godine potpisan je poznati njemačko – sovjetski pakt o nenapadanju. Hrvatska nažalost nije bila iznimka kada se radilo o zločinima i žrtvama.
– Evo danas je Europski dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima. Stotine tisuća života je dano u borbi protiv totalitarnih režima diljem Europe, tako i u Republici Hrvatskoj i uvijek treba podsjećati na sve komunističke zločine koji su napravljeni na našem teritoriju i dane živote za Neovisnu, suverenu Republiku Hrvatsku – istaknuo je gradski zastupnik Andrija Mikulić prije nego se poklonio na središnjem mirogojskom križu.
Mikulić je mišljenja kako se podsjetnici na ova lošija vremena i totalitarizam trebaju u potpunosti izbrisati iz hrvatske stvarnosti i svakodnevice. Dao je i konkretne primjere.
– Nadamo se kako će doći do toga da gradovi u Hrvatskoj više neće nositi imena i prezimena najvećih zločinaca totalitarizma, kao što je to slučaj u Zagrebu da najljepši Trg nosi ime najvećeg zločinca. Obzirom da je Europa imala snage raščistiti s totalitarizmima, nadamo se kako će za to snage imati i Republika Hrvatska, a posebno Grad Zagreb – nastavlja.
Bili su tu i predstavnici gradskih ogranaka HVIDR-e, koji su podsjetili na obilježavanje sto godina od I. Svjetskog rata. Kao branitelji ističu da je najvažnije sjetiti se onih koji su, na ovoj ili onoj strani, izgubili živote ili im se u ratu gubi svaki trag.
Ono što je bilo primjetno svakom laiku jest malen broj odaziva političke garniture, prošle, sadašnje i onih koji se smatraju budućom, na obilježavanje ovoga Dana.
– Puno je prijepora oko toga svega i čini se kako je u Hrvatskoj još uvijek puno onih koji nisu na toj razini svijesti da shvate doista, 70 godina proteklog režima, od završetka II. Svjetskog rata, kada su se desili mnogi zločini, još nisu shvatili što to sve znači, ali ja mislim da sada, kada je Hrvatska u Europskoj Uniji da će građani shvatiti što se zbivalo i da će na jedan dostojanstven način to obilježiti – nadovezao se još jedan gradski zastupnik, Zoran Piličić.
Kakva god ona bila, nacionalna povijest je dio naše sadašnjosti, poručili su prisutni i zapalili svijeću za sve one koji već dugo nisu s nama.