Na karti označite bazne stanice koje vas zrače

Autor: Gorana Banjeglav 11/3/2014 15:39

O problemu elektromagnetskog zračenja u posljednje se vrijeme sve više govori. Kako bi se shvatilo koliko je raznih izvora elektromagnetskog zračenja diljem Hrvatske, Hrvatska udruga za zaštitu od elektromagnetskog zračenja odlučila je da je najbolje sve ih staviti na kartu. A to mogu napraviti upravo ugroženi građani.

– Karta je predviđena za prijavu svih vrsta problema vezanih za elektromagnetsko zračenje. To nisu samo antene teleoperatera, nego i vodovi i trafostanice i ostali izvori elektromagnetskog zračenja koji se mogu prijaviti na tu kartu – istaknuo je Stjepan Pezo iz Hrvatske udruge za zaštitu elektromagnetskog zračenja.

Karta pokriva cijelu Hrvatsku, a postoji mjesec dana, no tek je posljednjih tjedan dana doživjela svojevrstan procvat.

– Mogu reći da u zadnjih tjedan dana imamo strašno puno prijava problema, sve više iz cijele Hrvatske, ne samo iz Zagreba. Oko 95 posto prijava čine antene mobilnih operatera. To je primarni i glavni problem trenutno u Hrvatskoj – dodao je.

Sama prijava lokacija baznih stanica, dalekovoda i drugih izvora elektromagnetskog zračenja prilično je jednostavan.

– Imate na našoj stranici www.huzez.org detaljne upute. Imamo interaktivnu kartu koju smo stavili, na njoj pozicionirate točno mjesto gdje je problem, upišete svoje podatke, možete ostaviti kontakt i adresu. To se automatski učita na karti. S obzirom da su upute uz kartu, to ne bi trebao biti problem – dodao je Pezo.

Važno je naglasiti da osobni podaci osobe koja je prijavila određenu lokaciju neće biti vidljivi na karti. Cilj karte je otkriti gdje se nalaze izvori zračenja, koliko ih je na području Hrvatske i koliku opasnost zaista predstavljaju.

– Kako idu te prijave problema, tako dolazi i sve veća podrška građana i sve je veći broj članova u udruzi, ali i simpatizera koji su rekli da su spremni za bilo kakve akcije vezane uz našu udrugu te će nas podržati u svakom slučaju – dodao je Pezo.

Kad je riječ o zakonima, Hrvatska je jedna od samo četiri europske zemlje u kojima nisu potrebne javna rasprava niti suglasnost lokalne zajednice o lokacijama baznih stanica, te jedina europska država u kojoj za postavljane antenskih stupova nije potrebna nikakva građevinska dozvola.