Autor: Sarah Srdar 9/10/2012 13:49
Još od doba Nikole Tesle bili smo rasadnik ljudi koji su u tehnici predstavljali nešto u svijetu. Nažalost, prilikom osamostaljenja narodna tehnika je ukinuta i došlo je do osjetnog pada potražnje i broja učenika koji su se uspijevali plasirati u Europu. Prije pet do šest godina, grupa entuzijasta sa mnom na čelu krenula je vraćati ono što smo nekada bili – kazao je Jadranko Baturić, predsjednik Zagrebačke zajednice tehničke kulture na Jarunu gdje su u Domu tehnike otvoreni prvi Dani tehničke kulture grada Zagreba.
Kako je istaknuo, dokazano je da učenici koji pohađaju tečajeve imaju više ocjene, a čak 80 posto učenika koji prođu tehničku kulturu završe visoko obrazovanje ili doktoriraju. Upravo zbog toga Dom tehnike vrvio je učenicima koje su ravnatelji poslali na Jarun kako bi vidjeli i naučili nešto novo.
Zagrebački se gradonačelnik ovom prilikom prisjetio svojih školskih iskustava.
– Najviše mi je na živce išlo kad je pilica pukla. Ugrije se, a ja sam bio malo grub i onda ona pukne pa smo ju stalno morali mijenjati. Iz šperploče smo morali rezati pravokutne oblike, kvadrate. Najteže je bilo rezati krugove ali ja sam bio dobar – objasnio je Bandić.
Bivši “ruđeraš”, a danas predsjednik Gradske skupštine, Davor Bernardić izrađivao je elektroničke sklopove.
– Radili smo stroboskope. Važno je napomenuti da oni najmlađi, najbolji i najinovativniji u društvu ostanu ovdje i doprinesu razvoju Zagreba, kao i cijele zemlje. Zbog toga je važna tehnička kultura – istaknuo je Bernardić.
Svih 13 strukovnih saveza za Zagrebačkom zajednicom na čelu priključilo se Danima tehničke kulture i na taj način su pokriveni svi aspekti tehničke kulture, od filma, videa i fotografija, do informatike, kartinga i astronomije.
– Tehnička kultura je važna kako bi si čovjek mogao sam pomoći u nekim situacijama, a ne čekati da mu netko nešto popravi i pomogne. Mislim da je računalna radionica kroz koju provodimo razne aktivnosti, dio profesionalne orijentacije budućih zanimanja mladih koji dolaze kod nas nešto naučiti – rekao je Mladen Plazibat, predsjednik Udruge svi smo protiv.
Plazibat je najavio i jednu novinu, a riječ je o druženju roditelja s djecom na način da dođu i nauče rastaviti, sastaviti i popraviti računalo. Do sad su djeca takve radionice pohađala sama, a uskoro bi im se mogli priključiti i roditelji kako bi cijela obitelj znala osnove s kojima bi se, na koncu, napravile i uštede u kućnom budžetu.