Autor:: Bruno Matković, Photo:: Zvonimira Ivanišević 7/19/2011 9:46
Kad samo jedan dan odlagalište na Jakuševcu ne bi radilo stvorila bi se 15 kilometara duga kolona kamiona prepunih otpadom. Ovom usporedbom započeo je naš razgovor sa Zlatkom Milanovićem, voditeljom Holdingove podružnice ZGOS u čijoj je nadležnosti Prudinec/Jakuševec.
Milanović nam je kazao kako se dnevno na odlagalište dovozi i 1000 tona smeća, kojeg naprave Zagrepčani, te dodao kako će ovom dinamikom punjenja odlagalište izdržati do 2017. godine
Na samom odlagalištu nema neugodnih mirisa
Naša prva asocijacija na odlagalište je bila nesnosan smrad i svinje koje hodaju po hrpama smeća, ali već na ulazu smo se ugodno iznenadili. Tu je i započeo obilazak odlagališta, koji nas je na kraju doveo na sam vrh “novog Zagrebačkog brda”. Od životinja koje postoje na odlagalištu tu su jedino ptice koje se već generacijama hrane otpadom, a smrada gotovo da i nema, jer se smeće odmah prekriva zemljom. Na vrhu pogled puca na Zagreb i Savu, a u zraku se osjeća jedino miris plina koji se koristi za proizvodnju električne energije.
Otpad nije smeće, kako glasi ekološka parola, upućuje da nije sve što bacamo zapravo smeće. Veliki dio otpada se danas može ponovo iskoristiti i upotrijebiti, pojasnio nam je Milanović. Na naše pitanje koliko Zagreb još može odlagati otpad na odlagalište ovakvom dinamikom punjenja rekao je:
– Nikako ne bi smjeli odlagati ovoliko koliko odlažemo danas. Koliko će trajati odlagalište ovisi o tome koliko će Zagrepčani odvojeno odlagati otpad u reciklažnim dvorištima, odnosno u kontejnerima za odvojeno skupljanje. Apeliram na sve da vode brigu, jer ono što mi ovdje radimo nije dobro i trebali bi čim prije prestati ss ovakvim odlaganjem. Ovo odlagalište je jedno od najuređenijih u ovom dijelu Europe – kazao je Milanović.
Prema njegovim najavama, Zagrebu se ne piše dobro ukoliko se građani ekološki ne osvijeste.
– Prema našim procjenama i mjerenjima može se izdržati do 2017. ili 2018. godine, ovisno o tome koliko će Zagrepčani biti humani i ekološki osviješteni – kazao je Milanović.
Najvažnija točka odlagališta je ulaz gdje se provjerava sadržaj kamiona
Najvažnija točka odlagališta je sam ulaz i izlaz, na kojem se važe težina kamiona, mjeri radijacija, pregledava teret i na kraju naplaćuje odlaganje.
Odlagalište u Jakuševcu je prvo koje je sanirano u ovom dijelu Europe, a prema riječima Milanovića, dnevno dolazi nešto manje od 1000 tona smeća, uključujući subotu i nedjelju.
– Najviše smeća imamo na Badnjak i Staru godinu – dodao je Milanović.
O tome kakav sve otpad bacaju Zagrepčani i može li se nešto više napraviti po pitanju odvojenog skupljanja otpada, Milanović savjetuje.
– Najzastupljeniji je komunalni odnosno kućni otpad, ali u tom sastavu još je uvijek previše papira, previše iskoristive plastike, stakla, metala i drugih sirovina. Zagreb trenutno skuplja 40 posto odvojeno otpada, a vrlo brzo bi trebao doći ne do 50 posto, već 70 posto – objasnio je Milanović.
Proizvodnja električne energije iz smeća
Na odlagalištu Jakuševec/Prudinec proizvodi se i električna energija. Iz plina koje smeće proizvodi, a koji bi inače otišao u atmosferu i zagadio je, proizvodi se električna energija koja se pušta u mrežu.
– Mi ovdje proizvodimo dva MW električne energije iz odlagališnog plina koji je prije odlazio u atmosferu i stvarao ozonske rupe – pojasnio je Milanović.
Na kraju Milanović upozorava da ostali građani misle kako je stanovnicima Jakuševca koji svaki dan žive uz smeće koje proizvede cijeli Grad. Njima nikako ne bi odgovarala odgoda gradnje alternativne solucije u Zagrebu i produljenje roka zatvaranja Jakuševca.
Odvojeno prikupljanje i recikliranje najbolje rješenje
– Zagreb predlaže da se produži rok do 2015. godine, Skupština još o tome nije raspravljala. Treba voditi računa o ljudima koji tu žive, oni nisu zaslužili ovakav odnos. Mi moramo misliti danas, a ne čekati 2015. godinu – upozorio je Milanović.
Na kraju Milanović predlaže reciklažu kao najbolje rješenje za Grad Zagreb.
– Kao najbolju soluciju za Grad Zagreb vidim odvojeno skupljanje i reciklažu otpada. Zašto i mi ne prijeđemo na neke druge sustave, na što i apeliram – zaključio je Milanović.
>>>> FOTOGALERIJU S JAKUŠEVCA POGLEDAJTE OVDJE