Na Dan sjećanja na žrtve Vukovara – politici nema mjesta

Autor: Dijana Katalinić, FOTO: Jabuka TV 11/19/2015 11:02

Na današnji dan prije 24 godine, nakon tromjesečne opsade i gotovo uništenog grada, okupator je ušao u Vukovar. S posebnim poštovanjem prisjetili smo se poginulih i u Svakodnevici na Jabuci TV. Gost emisije bio je predsjednik Udruge branitelja Domovinskog rata Zagrebački velesajam, Željko Baća. 

– Bio sam pripadnik 150. brigade Črnomerec, a na dan pada Vukovara nalazio sam se na današnjem graničnom prijelazu Harmica u odredu Narodne zaštite, gdje smo očekivali tenkove koji su se povlačili u Sloveniju, i za kratko vrijeme, priključio sam se spomenutoj brigadi – prisjetio se ratnih dana Željko Baća.

Na pitanje koje se već 24 godine povlači, je li se grad mogao obraniti ili ne, Baća je odgovorio:

– Prema pričama zadnjeg zapovjednika obrane grada Vukovara, Branka Borkovića – Mladog Jastreba, ujedno i počasnog člana naše Udruge, ono što je sigurno, mogao se spriječiti broj žrtava.

U emisiju se telefonskim pozivom uključio i Ante Krišto i to baš u trenutku povratka iz Vukovara, gdje je kao hrvatski branitelj iz Domovinskog rata, sudjelovao u koloni sjećanja.

– Bilo je odlično! Vidjeli smo ljude, naše suborce koje nismo godinama vidjeli, sudjelovali u mimohodu i misnom slavlju, naprosto, bilo je savršeno! Ove je godine bila jedna kolona i po meni, uvijek je bila i bit će jedna kolona.

Emocije branitelja uvijek su prejake kad je u pitanju Dan pada Vukovara.

– To je nešto čega se čovjek ne želi prisjećati. Vidjevši danas naše suborce sjetiš se i nekih lijepih stvari, onda dođeš na groblje, gdje se prisjetiš onih drugih, ružnih. Na kraju izađeš iz svega toga pomalo zbunjen – bio je pod dojmom Krišto.

Svi su branitelji mišljenja kako na Dan sjećanja žrtava Vukovara, politici mjesta nema.

– Vukovar je grad kojeg se cijela Hrvatska, a naročito političari, sjete samo na današnji dan. Čast izuzecima, braniteljskim udrugama, braniteljima koji Vukovar i ostala mjesta koja su bila u ratu, žive čitavu godinu. Svi znamo što taj grad znači za Hrvatsku i što je značio 18. studenoga 1991. Vukovar nam je omogućio da posložimo redove za daljnje borbe koje su prethodile. Vukovar neće biti Vukovar dok ne bude posla i neće biti dobro sve dok mladi budu odlazili iz njega. Vukovarce najviše boli 18. studenoga kad političke svite dođu u Vukovar, ispričaju lijepe priče i onda ih nema do sljedeće godine – kazao je Baća.

Ćirilične ploče osjetljiva su tema u gradu heroju.

– Nije vrijeme za ćirilične ploče i natpise. Nećemo to prihvatiti u skoroj budućnosti jer su rane i nakon 24. godine još uvijek svježe. Prevelik je broj nestalih, puno patnje, stvari u Vukovaru još uvijek nisu posložene – zaključio je predsjednik Udruge branitelja Domovinskog rata Zagrebački velesajam uz važnu poruku:

– Poručujem mladoj Hrvatskoj, da nikad ne zaborave ovaj dan jer on je svetinja Lijepe naše. Nikada se ne ponovilo!

 

Prijašnji članakStanari Travnog traže sanaciju ‘Kineskog zida’, Grad ne odgovara
Slijedeći članakNeformalni njegovatelji članova obitelji žive u teškim uvjetima