Zagrebancija

Mladi žele otkriti nepoznate priče o Trešnjevci

Autor: Sarah Srdar 8/10/2013 10:54

Mnogi zagrebački kvartovi kriju brojne priče koje tek čekaju da ih nove generacije otkriju. Upravo zbog toga mladi su u sklopu akcije Moja Trešnjevka – nekad i danas odlučili zatražiti pomoć sugrađana koji znaju više o ovom djelu grada.

– Odlučili smo Trešnjevčanima, ali i ostalim stanovnicima Zagreba predstaviti zanimljivosti o našoj četvrti. Znamo da svi kvartovi poput Donjeg i Gornjeg grada, Malešnice, Vrbana, Vrapča imaju svoje priče, a Trešnjevka je relativno slabo poznata, a zanimljiva – rekao je tajnik Udruge za kreativu Andrija Perišić i dodao kako kroz prikupljanje materijala građane žele upoznati s informacijama o tome kako je Trešnjevka uopće dobila ime, koja je najviša građevina i slično.

Osim otkrivanja neistraženog, inicijatori akcije došli su na još jednu ideju, a to je organizacija manifestacije Noć Trešnjevčana koja za cilj ima okupljanje stanovnika.

– Držimo da je upravo takva manifestacija potrebna našem kvartu. Nedostaje nam događanje koje ima kulturnu komponentu, a s druge strane daje i priliku mladim neafirmiranim bendovima da se predstave publici. Građanima bi se pak pružila prilika da izađu i druže se u svom kvartu – objasnio je Dragutin Curk, predsjednik Udruge za kreativu.

Bazeni u parkovima zatvoreni zbog troškova i higijenskih razloga

Svi koji imaju informacije o Trešnjevci koje žele podijeliti s drugima mogu se javiti Udruzi za kreativu.

– Pozivamo sve građane da nam se jave sa svojim svjedočanstvima, pričama, fotografijama, video-materijalima, s bilo čime što bi mogli uključiti u naš projekat – pozvali su iz Udruge za kreativu koju možete posjetiti na web stranici.

Za kraj, dvojac je s nama podijelio i jednu zanimljivost o zagrebačkim parkovima. Naime, u prošlom stoljeću u nekim parkovima na zagrebačkom području gradili su se bazeni od kojih su danas mnogi zapušteni. No, upravo je na Trešnjevci prije nekoliko godina uređeno nekadašnje omiljeno kupalište najmlađih.

– Radi se o Parku prve hrvatske štedionice koji je građen oko tridesetih godina. Saznao sam kako je u to vrijeme bilo u modi graditi parkove s malim bazenima. Zbog troškova održavanja, sanitarnih i higijenskih razloga to je polako zamrlo – ispričao je Andrija Perišić.

 

Exit mobile version