Mladi ne shvaćaju što je ravnopravnost spolova

Autor: Maja Jurišić 12/6/2013 13:53

Povjerenstvo za ravnopravnost spolova zagrebačke Gradske skupštine ove će godine po prvi puta raspolagati proračunom od 250.000 kuna. Solidan je to iznos, rečeno je, kojim će se moći provesti brojne točke iz programa za nadolazeću godinu. Uz obavezni nacionalni program, Povjerenstvo je odlučilo do siječnja dati i svoje prijedloge tema kojima će se posvetiti.

– S obzirom na to da će 2014. godina biti posvećena usklađivanja profesionalnih i privatnih obveza žena, možda bismo se trebali usredotočiti upravo na ono što olakšava život ženama koje su na tržištu rada i koje se žele uključiti na tržište rada. Time bi zahvatili socijalnu politiku, socijalnu zaštitu, zdravstvenu zaštitu te potporu javnih servisa zaposlenoj ženi – predložila je Dijana Pavičić Haniš, članica Povjerenstva za ravnopravnost spolova.

Povjerenstvu se od ove sjednice, kao vanjska članica, pridružila Maja Mamula iz Ženske sobe. Poznata po svome radu po pitanju nasilja nad ženama, ponudila se osmisliti radionice kojima bi temu ravnopravnosti spolova približili mlađim naraštajima. A upravo u tom smjeru išao je i prijedlog prve hrvatske pravobraniteljice za djecu.

– Mislim da bi bilo dobro da dogovorimo suradnju s fakultetima i održimo radionice sa studentima. Naime, kako držim vježbe na katedri Obiteljskog prava na Pravnom fakultetu u Zagrebu, primjećujem kako studenti vrlo malo shvaćaju to pitanje ravnopravnosti spolova. Često se djevojke šale kako će one glačati jedan rukav košulje, a drugi dati suprugu. Ravnopravnost spolova puno je širi kontekst i mi im moramo omogućiti da shvate život iz nekog drugog kuta i da prošire svoje vidike – istaknula je Ljubica Matijević Vrsaljko, članica Povjerenstva.

Jedini muški član istaknuo je kako se nada da će Povjerenstvo iduće godine potrošiti sav dodijeljeni novac jer bi to onda značilo da uistinu rade svoj posao.

– Po prvi puta Povjerenstvo ima alat učiniti daleko više od zadanog programa i ja to doživljavam kao veliku odgovornost, a vjerujem da je i s vama takav slučaj. Ne smije nam se dogoditi da ne učinimo promjene koje možemo učiniti. Važno je da svaku kunu iskoristimo na najbolji mogući način, da li kroz radionice ili edukacije, da ovdje dovedemo ljude koji nas uistinu mogu nećemo naučiti. Struka je ta koja mora s nama raditi – zaključio je Tomislav Stojak, član Povjerenstva za ravnopravnost spolova.

Jednoglasnom odlukom Povjerenstvo je na svojoj sedmoj sjednici prihvatilo obje točke dnevnoga reda. Točnije, složili su se s programom rada povjerenstva za 2014.- godinu, kao i s prijedlog financijskog plana radi ostvarivanja spomenutog programa.