Autor: Margarita Weisz 4/11/2014 17:33
Ured za ravnopravnost spolova Vlade Republike Hrvatske u okviru programa ”Progress” Europske unije provodi dvogodišnji projekt “Moj glas protiv nasilja” u suradnji sa Ženskom sobom i Centrom za edukaciju, savjetovanje i istraživanje iz Zagreba. Cilj tog projekta je osvještavanje javnosti o neprihvatljivosti i nužnosti nulte tolerancije na sve oblike nasilja nad ženama, s posebnim naglaskom na seksualno i obiteljsko nasilje.
– Svi dobro znamo da su djevojke i žene dominantne žrtve seksualnog nasilja, uključivši i obiteljsko nasilje. Projekt želi upozoriti da je nasilje nad ženama najteži oblik kršenja ljudskih prava i da tome treba stati na kraj – rekla je ravnateljica Vladinog ureda za ravnopravnost spolova, Helena Štimac Radin.
Važno je podignuti razinu svijesti mladih kao posebno ranjive skupine te i njih uključiti u inicijative prevencije rodno uvjetovanog nasilja.
– Glavni problem u našim istraživanjima je problem pitanja ljubomore, gdje mladi smatraju da je to znak da ih netko voli, a kada se desi problem nasilja u vezi pokušavaju to riješiti sami, a pritom uopće ne percipiraju odrasle kao nekoga tko im može pomoći – rekla je Nataša Bijelić iz Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje.
Stoga je važno provoditi nacionalne kampanje, organizirati seminare, radionice kao i aktivnosti osvještavanja putem internetskih stranica i društvenih mreža upravo iz razloga kako bi se moglo reagirati na vrijeme.
– Najvažnija aktivnost Ženske sobe je Centar za žrtve seksualnog nasilja, jedini takav u Hrvatskoj, u kojem sve osobe koje su preživjele seksualno nasilje mogu dobiti besplatnu pravnu pomoć, psihološko savjetovanje i medicinsku pomoć – objasnila je Paula Zore iz Ženske sobe.
– Osim obiteljskog i seksualnog nasilja nad ženama treba se poraditi i na nepovoljnom položaju žena na tržištu rada kao i nedovoljne uključenosti u procese političkog i javnog odlučivanja – smatra ravnateljica Vladinog ureda za ravnopravnost spolova Helena Štimac Radin.