Mladi inovatori odlaze radi tri puta većih plaća

Autor: Ivana Šimac 10/22/2014 12:44

Drugi po redu Sajam ideja održan je pod sloganom – “Sinergija hrvatske industrije i znanosti”. Prikladno, jer upravo je cijela priča i započela kada su pojedinci shvatili kako naša akademska mladež ima puno toga za ponuditi.

– Prije više godina, pošto sam ja bivša studentica kemijskog inženjerstva i tehnologije, razmišljala sam na koji način s Fakultetom možemo napraviti zajednički proizvod. Dugogodišnji rad u Gospodarskoj komori dao mi je uvid da shvatim kako postoji rupa, odnosno nepovezanost između svih fakulteta i znanstvenika koji se bave kvalitetnim programima, koji su na kraju korisni za gospodarstvo – objašnjava jedna od začetnica Sajma ideja, Gordana Paklec Pavković, trenutna zaposlenica u Sektoru za industriju pri Hrvatskoj gospodarskoj komori.

Zasada Sajam okuplja tek studente Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije, međutim kako je potencijal prepoznat od najvažnijih hrvatskih institucija, u skorijoj bi se budućnosti na Sajmu ideja mogli naći radovi i ostalih studenata Sveučilišta u Zagrebu.

– Želja nam je podići razinu suradnje hrvatskih fakulteta i domaćeg gospodarstva. Želimo da se javnim sredstvima koja su uložena u fakulteta i znanstveno obrazovne ustanove omogući našoj privredi da postane konkurentnija i bolja – dodao je dekan Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije, Bruno Zelić.

Ministarstvo poduzetništva i obrta još je prošle godine u svoj program uvrstilo poticaj mladih, potencijalno budućih poduzetnika koji bi svojim inovacijama mogli uvelike doprinijeti hrvatskom gospodarstvu.

– To je dio strategije razvoja poduzetništva koje smo donijeli u 2013. godini. Mi promičemo i poduzetništvo među mladima i među studentima i svima onima koji čine dio poduzetničkog eko sustava. Dakle to su, regionalne razvojne agencije, poduzetnički inkubatori, tehnološki parkovi i slično – rekla je Antonija Mršić, načelnica Sektora za međunarodnu suradnju i inovacije pri Ministarstvu poduzetništva i obrtništva.

Koliko god se mogli pohvaliti nagradama koje su studenti osvajali na domaćim i međunarodnim natjecanjima inovacija, ono što brine jest sve veći trend odlaska istih iz države.

– Nažalost još uvijek rad inovatora poput mojih kolega s Fakulteta još nije prepoznat u Hrvatskoj. Puno se ulaže u sve druge sektore industrije koje nisu toliko održive kao kemijska industrija, tako da se nadam da će netko u budućnosti to prepoznat. Možda pet od 20 mojih kolega dobije posao u roku mjesec dana po izlasku s Fakulteta – rekao nam je Luka, bivši student Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije.

Možda je još jedna dobra ideja za Sajam ideja da ovakve mlade intelektualce pokušamo zadržati u domaćoj industriji, a ne ih obrazovati, uložiti u njih i onda tako lako prepustiti institutima po svijetu.