Zagrebancija

Minutu života provedite u tamnici u Radićevoj 14

Autor: Sarah Srdar 7/11/2015 14:32

Želite li nositi masku srama i vratiti se 300 godina unazad, staviti kuglu oko noge i pokušati bježati ili pak sjesti u stolac za mučenje? Sve to od sada možete doživjeti u TORTUREUMU, prvom muzeju torture u Hrvatskoj, koji je otvorio svoja vrata Zagrepčanima i svim posjetiteljima metropole u strogom centru Zagreba, u Radićevoj 14.

– Muzej je specifičan. Želi posjetiteljima prikazati da je tortura sveprisutna u današnjim društvenima i da je nismo lišeni, bilo da je riječ o nasilju u školama, na radnom mjestu ili u domu. TORTUREUM je interaktivni, doživljajni muzej u kojem izlošci, predmeti torture koji se uglavnom baziraju na periodu inkvizicije, igraju glavnu ulogu. Edukativni sadržaji će biti platforma za nove umjetničke sadržaje koji će kontekstualizirati nevidljivo nasilje koje je prisutno u 21. stoljeću – ispričala nam je umjetnička voditeljica projekta Ana Dana Beroš.

Neki od izložaka koje će posjetitelji moći vidjeti, dodirnuti ili isprobati su: Giljotina, vjerna replika iz 1792. godine s Bergerovim mehanizmom iz 1889. godine; Pendulum odnosno sjekira koja se njiše i svakim zamahom spušta sve niže; Rastezalo – najdrevnija naprava za mučenje, Nirnberška djevica – najstrašniji i najokrutniji način kojim su u srednjem vijeku mučili osuđenike; Brnjica ili krotiteljica lajavica, te impozantan broj predmeta koji su služili za ponižavanje, mučenje, ranjavanje ili ubijanje ljudi.

– Riječ je o vrlo vjernim replikama. Vrlo su rijetki originali i teško je utvrditi njihovu vjerodostojnost. Unutar muzeja, moći će se saznati više i o Matiji Gupcu, vođi Seljačke bune iz 1573. godine te legendi o njegovu javnom pogubljenju na Trgu sv. Marka, pred južnim portalom istoimene crkve – dodaje Beroš.

Sveukupno se može pogledati više od 70 različitih izložaka – od sitnih stiskala za prste, odnosno palčeve, do velikih naprava poput već spomenutih giljotina ili rastezala.

– Vjerujem da će posjetiteljima biti vrlo interesantno što se većina sprava može iskušati na vlastitoj koži. Svi će moći minutu života provesti u tamnici, ako će imati hrabrosti – kaže Beroš.

Obilazak muzeja uključuje i razne interaktivne sadržaje, audio – svjetlosne podražaje, video – materijale te suvenirnicu. I imajte na umu – tortura nikada ne prestaje!

 

Exit mobile version