Medvjedi po utakmici zarade 50 000 kuna

Autor: Boris Matijašević 12/22/2009 8:26

Svjetskim i europskim klubovima jedna od najvažnijih stavki u proračunu jest zarada od prodaje klupskih suvenira – dresova, šalova, kalendara. Uopće, teško je govoriti o svoti koju će, primjerice, madridski Real zaraditi od prodaje dresova s imenom Cristiana Ronalda, ili Barcelona s Messijevim. Prodaja suvenira donosi veći profit od prodaje ulaznica, također važne stavke.

Zagrebački klubovi, nažalost, mogu samo sanjati o tim svotama kao i o takvom intenzitetu prodaje suvenira. Glavni razlog svakako je nedostatak financija kod navijača. U doba sveopće krize i recesije navijač će teško odvojiti nekoliko stotina kuna kako bi kupio dres voljenog kluba.

U Zagrebu trenutno najbolje posluju u KHL Medveščak. Hokej je opet hit u Zagrebu, a artikli s klupskim logom vrlo su traženi. Iako Medveščak nema službeni klupski dućan, za vrijeme utakmice u Fan Zoni se proda do 400 raznih artikala. Najtraženiji je svakako originalni igrački dres čija je cijena 350 kuna.

Osim direktne prodaje, veliki je broj on-line narudžbi i kupovine preko interneta, u prosjeku, dvadesetak artikala tjedno, što otprilike iznosi nekih 20 tisuča kuna tjedno. Online kupovina uglavnom dolazi iz Kanade, Amerike, Australije, Novog Zelanda i zapadne Europe.

-.-Martina Horvat-.-Do kraja utakmice za domaću momčad pogađali su Aaron Fox, dva puta, u 19. minuti druge trećine i u drugoj minuti treće trećine.Cijene Medveščakovih artikala su različite. Uz već spomenutih 350 kuna za originalni dres s imenom igrača, u ponudi su još i t-shirt majica za 40, šal za 60, šilterica za 50, te polo majica za 120 kuna. Grubom računicom, od prodaje artikala na svakoj se utakmici zaradi oko 50-ak tisuća kuna.

Doda li se tome i prihod od ulaznica, a znamo da je u Ledenoj dvorani na svakoj utakmici oko pet tisuća navijača koji plate 30 kuna za utakmicu, to je dodatnih 150 tisuća kuna. Dakle, na svakoj se utakmici utrži oko 200 tisuća kuna. Zvuči puno, no hokej je izrazito skup sport, a iznajmljivanje dvorane i organizacija utakmice također ‘pojedu’ lijep dio zarade.

Želja klupskog vodstva je dodatna popularizacija hokeja, kao i stalno sudjelovanje u EBEL ligi. Fan zona je mali ali klubu vrlo značajan izvor prihoda kojim se ustvari pokriva cijeli projekt.

Samo tri tramvajske stanice od ‘ledene’ prema gradu, situacija je puno lošija. U sklopu košarkaškog centra Dražena Petrovića posluje klupski dućan KK Cibone, no njihovi rezultati daleko su ispod onih koje postižu u Medveščaku. Klupski glasnogovornik Ivan Jurković pokušao nem je predočiti poslovanje klupskog dućana.

– Tjedni promet dućana ne prelazi tri tisuće kuna. Najtraženiji artikl svakako je klupski dres, originalni Nikeov, čija je cijena 250 kuna. Druge artikle moramo imati, ali njihova prodaja doista je zanemariva, kao i zarada od njih. Najveći promet imamo ako u sklopu Euro lige čarterom dođu navijači protivničkog kluba. Najbolji kupci su Španjolci i Izraelci, koji rado kupuju naš dres. Nažalost, na posljednjoj utakmici s Barcelonom nije bilo organiziranog dolaska njihovih navijača, tako da se osjetilo na prodaji – tvrdi Jurković.

-.-Boris Scitar/PIXSELL-.-Ništa bolje nije ni u RK Zagreb, klubu koji svake sezone igra najjače europsko klupsko natjecanje. Prvaci Europe iz 1992. i 1993. uopće nemaju klupski dućan, nego se o prodaji klupskih artikala brine Ante Ančić, tehnički direktor kluba.

– Prihod koji RK Zagreb ostvaruje od prodaje klupskih artikala zaista je zanemariv. Mjesečno iznosi oko 2000 kuna. Prodaja artikala ide isključivo preko mog maila, a želja nam je da 13. veljače i utakmice sa Kopenhagenom otvorimo barem nekakav štand – govori Ančić.

Rukometaši Zagreba od ove sezone nose Hummelove dresove, a osim standardne bijele i plave, Hummel je posebno za momčad Zagreba napravio i treću, crnu garnituru dresova.

– U razgovoru sa brojnim europskim stručnjacima dobio sam pohvalu da je naš crni dres jedan od najljepših rukometnih dresova ikad. Cijena mu je 300 kn, isto kao i za bijeli ili plavi. Osim toga, iz Hummela su nam obećali dostaviti šalove i kape. Ponavljam, nadam se da ćemo do utakmice s Kopenhagenom imati spreman kompletan asortiman kako bismo malo podigli prihode od prodaje suvenira – dodao je na kraju Ančić.

U Dinamu, najpopularnijem zagrebačkom klubu, situacija je slijedeća. Klub iz Maksimirske 128 na godišnjoj razini prodaje oko 15 posto ukupnog broja artikala koji se nalaze u ponudi tvrtke Diadora, tehničkoga sponzora kluba. Tri najtraženija artikla su gornji dio dresa bez natpisa (379 kn), gornji dio dresa s prezimenom i brojem (449 kn), te dječji komplet bez tiska (299 kn). Navedeni se proizvodi, kao i svi ostali klupski suveniri mogu kupiti u sklopu trgovine Cisalfa u trgovačkom centru King Cross u Jankomiru te na klupskom kiosku na križanju Maksimirske ulice i Svetica.

Što se tiče godišnje dinamove zarade od prodaje suvenira, u klubu ističu kako je ona minorna u usporedbi s ukupnim troškovima kluba (troškovi transfera igrača, plaće igrača i trenera, plaće zaposlenika, troškovi organizacije utakmica, troškovi putovanja na gostovanjima, režijski troškovi održavanja stadiona). Za kraj, iz kluba smo dobili i objašnjenje da Dinamo od prodaje klupskih artikala i suvenira zarađuje znatno manje u odnosu na europske klubove zbog malog tržišta na kome posluje.