Autor: Maja Gujinović 7/5/2010 18:08
Medvedgrad je od ponedjeljka, 5. srpnja, bogatiji za infopunkt i suvenirnicu koji će posjet ovom srednjovjekovnom gradu učiniti još zanimljivijim. Posjetitelji će Medvedgrad moći razgledati i uz stručno vodstvo, svakim radnim danom od 9 do 19 sati te vikendom od 10 do 17 sati. Za djecu i osobe s invaliditetom ulaz će biti besplatan. Za sve kategorije posjetitelja ulaz na Oltar domovine na Medvedgradu je besplatan. Na Medvedgradu se mogu održavati vjenčanja u kapelici te koncerti i druga kulturna događanja- Također se može koristiti i prezentacijskim prostorom u velikom palasu, a po dogovoru angažirati udruga vitezova.
Podsjetimo, prošlo nešto više od mjesec dana Javna ustanova Park prirode Medvednice je od Grada Zagreba preuzela upravljanje srednjovjekovnim gradom Medvedgradom, a time i spomenikom hrvatskim junacima ‘Oltarom Domovine’. Kako je objasnila ravnateljica Javne ustanove Parka prirode Medvednice Nives Farkaš-Topolnik, ubrzano se radi na oživljavanju Medvedgrada, a cilj je i čim prije ponovno upaliti ‘vječni plamen’ na Oltaru Domovine, za čije troškove, od 50.000 kuna za plin i plaće radnika koji će održavati plamen, ove godine nije planiran godišnji iznos. Uz to na Medvedgradu se planira otvoriti i centar za posjetitelje, a sredstva će se pokušati dobiti preko fondova Europske unije.
Još se čeka obećana autobusna postaja kod Kraljičinog zdenca
Zagrebački električni tramvaj (ZET) obećao je u podnožju, kod Kraljičina zdenca, uvesti autobusnu postaju, što će posjetiteljima olakšati dolazak na Medvedgrad, dodala je Farkaš-Topolnik.
Podsjetimo, Medvedgrad je građen u 13. stoljeću, kada je u Hrvatskoj najznačajniji događaj bio provala Tatara koji su ove prostore poharali i ostavili dubok trag u pamćenju onodobnog stanovništva. Medvedgrad, utvrđeni plemićki grad, pripadao je sustavu utvrda koje su trebale osigurati i spriječiti još jedno katastrofalno haranje tatarskih konjaničkih hordi. Medvedgrad je na brdu Mali Plazur izgrađen u vrlo kratkom vremenu i ističe se kvalitetom gradnje. Premda je bio kraljevski uređen i snažno utvrđen – s dvostrukim bedemima, opkopom, branič kulama, cisternom, kapelom i palasom – Medvedgrad nikada nije pružio utočište kralju i nikada nije bio opsjedan. Najvrjednijom se građevinom smatra oktogonalna kapelica sv. Filipa i Jakova s kamenim uglovima, rozetama, romaničkim portalom visokim 3 metra. 1974. godine započela su istraživanja i konzerviranje zidova, te rekonstrukcija pojedinih dijelova.