Međunarodna ljetna škola robotike i elektronike

Autor: G.B. 6/19/2013 16:21

Od 23. do 29. lipnja 2013. u Rapcu i Labinu održava se 2. međunarodna ljetna škola robotike i elektronike. Ljetna škola održava se u okviru projekta INFIRO: Integrirani laboratorijski pristup robotici i mehatronici kroz fiziku (Integrated physics approach to robotics designed laboratory) koji vodi prof. dr. sc. Darko Androić s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Program ljetne škole prvenstveno je namijenjen nastavnicima i učenicima srednjih strukovnih škola, a ove će godine okupiti i učenike osnovnih škola koji će u tzv. početnom elektroničkom laboratoriju napraviti prve korake u savladavanju robotičkih vještina i znanja.

Cilj ljetne škole je na jednom mjestu okupiti nastavnike i učenike svih uzrasta, od 13. do 19. godine starosti, te demonstrirati individualizirani laboratorijski pristup poučavanju i izvođenju nastave. Iako je temeljna zadaća škole unaprijediti nastavu elektronike i robotike u stručnim školama, te je uže povezati s prirodnom grupom predmeta (fizika, kemija matematika, informatika), tijekom aktivnosti predviđenih programom istražuju se i motivacijske nastavne tehnike za učenike osnovne škole sa sklonostima
prirodnoj grupi predmeta i tehnici.

Ove će godine u radu škole sudjelovati preko šezdeset učenika i tridesetak nastavnika iz Hrvatske i  Slovenije. Njima će se po prvi puta pridružiti i učenici iz Rumunjske i Turske sa svojim mentorima.

Iz bogatog programa 2. međunarodne ljetne škole robotike i elektronike posebno je važno izdvojiti aktivnosti predviđene za polaznike iz napredne istraživačke skupine, kojima se povezuju znanja i vještine iz elektronike i robotike u individualno kreiranim projektima koje su za njih priredili stručnjaci i nastavnici iz Hrvatske.

INFIRO projekt provodi Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, u suradnji sa svojim partnerima – Sveučilištem u Ljubljani, Srednjom školom Mate Blažine iz Labina, Elektrostrojarskom školom Varaždin, Sveučilištem Karabuk iz Turske te Udrugom za obrazovanje i održivi razvoj iz Rumunjske.

Projekt se provodi u sklopu programa Leonardo da Vinci – Prijenos inovacija (TOI), koji financira Europska komisija u okviru Programa za cjeloživotno učenje – LLP.