Zagrebancija

Medika tuži Holding, a Radenovića šalje na USKOK

Igor Rađenović iz SDP-a

Autor: 3/14/2011 23:58

Gubitak posla od preko 100 milijuna kuna uzrokovao je pobunu Medike, tvrtke koja se bavi nabavom lijekova i medicinske opreme. Ova tvrtka je posljednjih desetak godina bila glavni dobavljač lijekova Holdingovoj podružnici Gradske ljekarne Zagreb (GLJZ) no nakon natječaja su ostali bez tog posla. Medika zbog toga prijeti Holdingu, a Igoru Rađenoviću, predsjedniku Upravnog vijeća GLJZ, najavljuju da će ga zbog toga što su ostali bez posla prijaviti USKOK-u.

Cijela priča počela je početkom godine kada je Upravno vijeće s Rađenovićem na čelu odlučilo da poslove opskrbe GLJZ-a više se ne dogovara izravno već da se ide na natječaj. Na natječaj su pozvali četiri najveća dobavljača te zatražili da im se dostave ponude. Budući da je cijena građanima uvijek jednaka jer ju definira HZZO, ljekarne zarađuju zapravo na rabatima koje im daju veledrogerije.

Oktal pharma ponudila najbolji rabat od 10,1 posto

Tako su sve četiri veledrogerije poslale podatke o iznosima rabata ovisno o tome koliki im udio u nabavi lijekova daju GLJZ. Kako su nam rekli u Upravnom vijeću Oktal pharma je ponudila najviši rabat te je s njima ugovoreno da isporuče najviše robe. Ova tvrtka je za udio od 40 posto ponudila rabat od 10,1 posto dok je Medika na isti udio ponudila 8,7 posto rabata.

Upravno vijeće je jednoglasno odlučilo da se udio od 40 posto ponudi Oktal pharmi dok se po 20 posto ponudi Phoenix farmaciji i diviziji Atlantic grupe koje su obije ponudile isti rabat za taj udio. Upravno vijeće je ponudilo Medici da i oni dobiju dio od 20 posto te da daju sličan rabat što su u ovoj tvrtci odbili.

Rađenović kaže kako su im iz Medike naknadno poslali ponudu u kojoj za 40 posto udjela nude 10,5 posto rabata. Ova ponuda stigla je nakon što je natječaj bio gotov te nakon što je bilo poznato koliki je rabat ponudila svaka tvrtka.

U Medici žele povratak na staro

– Zanimljivo je kako nakon par tjedana odjednom nude najveći rabat – kazao je Rađenović i dodao kako oni tu ponudu ne mogu prihvatiti jer je došla nakon isteka natječaja, dodajući kako bi njenim prihvaćanjem direktno kršili zakon.


Prema upućenima u cijeli slučaj očito je da u Medici nisu shvatili da su se vremena promijenila. U prethodnim razdobljima Gradske ljekarne su samostalno odlučivale koliko će koja veledrogerija dobiti posto tržišta. Postotci su se rješavali dogovorima te se sumnja kako je bilo nepravilnosti u tom procesu. Posljednjih desetak godina Medika je imala gotovo polovicu udjela u nabavi za GLJZ te je davala rabat koji se kretao oko osam posto. Zbog manjeg rabata veledrogerija GLJZ su godišnje gubile nekoliko milijuna kuna.

 

 

Exit mobile version