Zagrebancija

Mediji bi se trebali uključiti u edukaciju djece

Autor: Kristina Križić 3/21/2012 12:40

Djeca se svakodnevno susreću s brojnim medijskim natpisima koji, često puta, na vrlo okrutan i senzacionalistički način prikazuju djecu kao inicijatore ili sudionike nasilnog događaja. Nedavno istraživanje koje su proveli mladi istraživači, diplomirani novinari i komunikolozi, pokazalo je kako se o djeci češće piše negativno nego pozitivno.

Psihijatrica Marija Bogadi, gostujući u emisiji Svakodnevica na Jabuci TV, objasnila je kako mediji kada pišu o traumatičnim iskustvima djece samo “zagrebu ispod površine”

– Tekstovi koje mediji pišu su često puta senzacionalistički, a da ne govorim da pritom krše prava djeteta. Situacija se može popraviti ako novinar opiše taj fenomen i detaljnije ga razradi, a ne samo da piše o nasilnom činu kao traumatičnom iskustvu – rekla je Marija Bogadi.

Psihijatrica je istaknula kako mediji pri analizi neke problematične situacije ne uzimaju u obzir širi kontekst, na primjer uvjete u kojima je dijete odraslo. Predlaže detaljniju analizu samog fenomena kako bi se i mediji također uključili u sam proces educiranja djece.

Djecu se mora naučiti kritički razmišljati

Bogadi se osvrnula i na zabavna štiva, koja djecu zabavljaju pišući o životu slavnih i poznatih.

– Ne smatram kako bi roditelj takve časopise trebali braniti djeci, ali roditelji trebaju poticati razvoj kritičkog mišljenja. Djeca trebaju shvatiti kako je svaki pjevač ili sportaš trebao naporno raditi kako bi postao poznat, da to nije nešto što se postaje preko noći- rekla je Bogadi.

Gošća emisije Svakodnevica dotaknula se i uloge djece u reklamama te je naglasila kako je pristanak roditelja najvažniji.

– Često roditelji znaju forsirati djecu da se pojavljuju u reklamama. S druge strane, djeca koja gledaju te reklame podložna su manipulaciji medija koje nisu ni svjesna. Upravo je i tu važno razviti kritičko mišljenje koje pomaže djeci da razluče realno i idealno. Sve to dođe s odgojem, tako da u tome najveću ulogu igraju roditelji – kazala je Bogadi za Jabuku TV.

Iako se o djeci i njihovim pravima puno piše, rijetko se djecu pita što ona o tome misle i koliko su upoznata sa svojim pravima. Kako pokazuje iskustvo psihijatrice Bogadi, djeca su sve više svjesnija svojih prava, što psihijatrica smatra izuzetno pozitivnim.

– Cijelu ovu temu možemo sažeti u jednu rečenicu. Kada je u pitanju odnos djece i medija, najvažnija je profesionalnost medija i etičnost. Ako ste dobar novinar, onda ćete se znati postaviti prema djeci, pisat ćete o nekom nasilničkom događaju kao fenomen u današnjem društvu i nećete narušiti djetetovu privatnost – zaključila je Bogadi.

 

Exit mobile version