Autor: Dijana Katalinić 4/17/2015 12:25
Poremećaji iz autističnog spektra danas se u svijetu smatraju jednim od najčešćih razvojnih poremećaja. Osobe s autizmom jedna su od socijalno najisključenijih skupina građana, a da tome ne bude tako provodi se niz aktivnosti kako bi se senzibilizirala javnost. Jedna od njih je i uređenje okoliša Centra s namjerom da se korisnicima osigura još ljepše i ugodnije okruženje.
– Pokazalo se da autisti jako dobro funkcioniraju u radnim aktivnostima vezanim za zemlju, tako da smo prije petnaest godina krenuli u program berbi grožđa, jagoda, malina, jabuka u okolici Zagreba. Oni to jako vole, kao i sadnju i zalijevanje cvijeća, jer vide odmah rezultate svog rada – kazala je socijalna radnica Centra Sanja Škrbić – Deskar.
Procjenjuje se da u Hrvatskoj ima između 6.000 do 8.000 autista, a uz rano dijagnosticiranje i adekvatne rehabilitacijske tretmane omogućava im se bolji i kvalitetniji život.
– Zahvaljujući ovakvom centru, nama kao ostatku obitelji omogućen je normalan život i rad. Ovdje smo vrlo zadovoljni, uvjeti su svakim danom sve bolji. Nadam se da će se tako nastaviti. Pomagat ću uvijek na dobrovoljnoj osnovi, koliko god mogu. I financijski ako je potrebno. Stvarno sam zadovoljan načinom na koje je moje dijete ovdje zbrinuto – istaknuo je jedan od roditelja korisnika Centra, Vladimir Pusić.
Ljudi s autizmom nemaju razvijene socijalne vještine i često im nedostaje intuicija ili osjećaj za druge ljude.
– To je specifičan poremećaj i treba raditi na tome da se premosti komunikacijski jaz između nas i osoba s autizmom. Kad se on premosti, onda ih možemo i razumjeti.
Autisti su izrazito tople osobe, samo što to mi ne prepoznajemo na njihovim licima zbog nedostatka facijalne ekspresije, no mi koji ovdje radimo, nastojimo ih osjećati jer oni osjećaju nas – objasnio je Alen Conjar, voditelj Centra za autizam.
Autizam se živi svaki dan, on je sve prisutniji i protiv njega se možemo boriti ranim prepoznavanjem i djelovanjem, a za to je potrebna podrška cijelog društva.