Autor:: Tanja Molvarec 6/16/2011 9:54
Tijekom posljednje tri godine, u Hrvatskoj je 5.237 djevojaka rodilo u dobi od 14 do 19 godina te 25 djevojčica u dobi mlađoj od 14 godina, podaci su koje su UNICEF i udruga Korak po korak iznijeli na predstavljanju publikacije ‘Kada djeca imaju djecu – analiza stanja i preporuke za postupanje u slučajevima maloljetničkih trudnoća i roditeljstva’.
Samo 7 posto djevojaka od 16 i 17 godina vidi prerane spolne odnose i trudnoću kao jedan od problema
Iako su te maloljetne trudnice i majke u najvećem broju slučajeva dobile potporu i pomoć od svoje obitelji, za određeni broj njih bila je potrebna posebna briga i podrška institucija društva jer im je njihove obitelj nisu mogle ili nisu željele pružiti.
U cilju poboljšanja skrbi o maloljetnim trudnicama i majkama, Udruga roditelja Korak po korak udružila je snage s Uredom UNICEF-a u Hrvatskoj, prvo kroz projekt Mama je mama koji pruža psihološku, pravnu i drugu pomoć maloljetnim trudnicama i majkama, a zatim u provedbi istraživanja, održavanju stručnih rasprava, te formuliranju preporuka.
Jedna od preporuka koje su proizašle iz istraživanja, i stručnih rasprava odnosi se i na novi, specijalizirani oblik udomljavanja kojega treba tek razviti u Hrvatskoj, a to je udomljavanje djevojčica mladih trudnica ili majki koje nemaju podršku vlastite obitelji. Uz prihvaćanje i podršku i zamjenske obitelji, djevojčice koje su postale majke mogu se, zajedno sa svojim djetetom lakše uključitiu normalan život. U tome je upravo ključan oslonac zamjenske obitelji, ističu u Udruzi.
UNICEF-ovo istraživanje o mišljenjima i stavovima djece i mladih govori kako 7 posto djevojaka u dobi od 16 do 17 godina vidi prerane spolne odnose i trudnoću kao jedan od problema s kojima se susreću mladi te navode kako su upravo teme spolnosti, intimnosti, seksa i kontracepcije najteže teme za razgovor s liječnicima i profesorima.
Publikacija je nastala zahvaljujući donacijama građana i tvrtki UNICEF-u.