Autor:: Tanja Molvarec 6/29/2011 10:35
Iako odgajana u strogom katoličkom nadzoru roditelja, ostala sam trudna u trećem razredu srednje škole. Nakon nastave jednog sam dana otišla s kolegicom na pregled u bolnicu kako bih se uvjerila je li to moguće. Nakon pregleda liječnica mi je hladnokrvno rekla da moram pobaciti jer nisam spremna biti majkom te da zovem roditelje, počela je svoju priču M.Č. tada 17- godišnjakinja, a sada 24-godišnja majka. Prema podacima UNICEF-a, čak 5237 djevojaka u Hrvatskoj od 14 do 19 godina u posljednje tri godine postale su maloljetne mame.
Mlada mama E.F. : Željela sam roditi, znala sam da nemam izbora
M.Č. je bila u vezi pa je u dogovoru s dečkom odlučila zadržati dijete. Iako njena priča ima sretan kraj jer je uspjela i završiti školovanje, pa i diplomirati, upozorila je sve da u toj situaciji nisu same te da moraju biti jake i sigurne u svoju odluku ma kakva god ona bila. Njena je priča objavljena u publikaciji ‘Mama je mama’ koju provodi Udruga roditelja Korak po korak. Slična je priča i 18-godišnje E.F. koja je ostala trudna kada je imala tek 14 godina.
Željela sam roditi, znala sam da nema drugog izbora. Prvo polugodište nisam išla u školu. Kada sam krenula u školu nisam mogla podnijeti da svi gledaju moje nabrekle grudi, pa sam odlučila prestati dojiti. Biti maloljetna mama u osnovnoj školi bilo je teško jer su mi se svi rugali, ispričala je E.F.
O maloljetničkoj trudnoći razgovarali smo sa Silvijom Stanić iz udruge ‘Korak po korak¨.
– Iako su ti slučajevi rijetki, događalo se da maloljetna djevojka zatrudni i bude primorana otići od kuće. U tom slučaju pomoć može potražiti u dva Doma u Zagrebu. Jedan je Dom u Nazorovoj, a drugi Kuća ljubavi Caritasa zagrebačke nadbiskupije. No jako je komplicirano kada djevojka primjerice iz Makarske zbg toga što tamo nema takvog mjesta u njenom gradu mora doći u Zagreb – istakula je Silvija.
Upravo zbog toga iz udruge rade na tome da se osvjesti ideja o udomljavanju mladih mama.
– Umjesto da se smjesti u neku instituciju, mlada mama može otići u udomiteljsku obitelj, jer mama s bebom u instituciji može biti do djetetovih šest mjeseci života ili do godine dana najkasnije. Nakon toga ponovno ne zna gdje će – kazala je Stanić.
Centar za socijalnu skrb Varaždin primjenjuje privremeni smještaj u udomiteljsku obitelj. Prema podacima iz UNICEF-ove Publikacije Kada djeca imaju djecu nastale u suradnji s Udrugom Korak po korak početkom 2011. godine tri su majke smještene u udomiteljske obitelji, a od toga su dvije bile maloljetne.
– Poruke koje mlade svakodnevno gledaju na televiziji, poruke da će biti cool ako naprave to i to te da neće ako isto ne naprave. Sve to nije dobro. Djecu treba osnažiti, poslati im poruku da će jednako vrijediti ako ne budu imali spolne odnose. Nažalost nitko se nije ozbiljno posvetio toj tematici. Bilo je pokušaja uvođenja sksualnog odgoja pa opet išta- kazala je Silvia. Udruga nastoji na sve načine pomoći budućim majkama pa su zato i otvorili SOS liniju za pomoć.
Broj na koji se možete javiti je 2442-061 svakim radnim danom od 12 do 14 sati te na taj način dobiti koristan savjet.