Zagrebancija

Malim urbanim akcijama do novoga izgleda kvarta

Autor: Ivana Šimac 4/24/2014 13:57

Akupunktura grada nastala je na inicijativu arhitekata i stručnjaka za iskoristivost gradskih prostora. Prvi korak bio je pregled i uočavanje postojećih strategija koje se koriste za razvoj javnih mjesta. Nakon toga su već spomenuti odlučili primijeniti akupunkturni princip, pristup koji utječe na točno određene točke u gradu i gradskom prostoru, nad kojima se onda vrši mala, ali značajna intervencija.

– Društvo arhitekata je nositelj projekta ‘Akupunktura grada’, moram priznati mog omiljenog društva u sklopu Društva arhitekata. Samo ime projekta govori o čemu se radi, uzeti grad, konkretno četvrt kao ishodišnu točku grada i prepoznati u njemu točke i mjesta u čiju intervenciju i čijim unapređenjem možemo zapravo popraviti čitavo stanje. To su ta neka apstraktna mjesta koja dobivamo metodologijom akupunkture, odnosno dobivamo od građana koji sudjeluju u čitavom procesu što ne valja na ulici, na tržnicama, u kvartovskim kafićima. Onda mi interveniramo u skladu sa željama građana – objašnjava Teo Budanko, predsjednik Društva arhitekata.

Čitava ideja, kao i svaka dobra ideja, počela je u jednoj sobici, točnije kabinetu, u razgovoru i problematiziranju dvoje ljudi.

– Akupunktura grada smo zapravo pokrenuli Rene Lisac i ja u našem kabinetu na Arhitektonskom fakultetu 2010. godine, ali bez Društva arhitekata teško da bi se to oživotvorilo, posebno bez sekcije mladih unutar Društva arhitekata. Tijekom 2010. i 2011. održali smo tri radionice u kojima smo pokušali primijeniti metodologiju koju smo osmislili, a zatim smo 2012. godine dobili i sredstva od Europske Unije kojima smo mogli sve skupa i realizirati – rekla nam je Kristina Careva s Arhitektonskog fakulteta.

Projekt gradske Akupunkture nije djelovao samo u Zagrebu, već i u Skopju, Beogradu, Sarajevu, pa i Splitu. Što se tiče našega najvećega grada, Akupunktura je najviše djelovala na kvartu Trnje, gdje je napravljeno više od pet projekata, za koji je bio potreban i određeni budžet.

– Ukupan budžet Akupunkture je 250 tisuća eura, od kojih 125 tisuća eura osigurava Europska Unija koja je prepoznala kvalitet ove vrste programa, a drugih 125 tisuća su zapravo sponzorska i donatorska sredstva koja dobivamo od grada i gradskih institucija, obzirom da je riječ o gradskom programu – za kraj nam je rekao Budanko.

– Ljudi uvijek očekuju da sve bude preko noći i da odjednom bude zahvaćen čitav grad takvim projektom, ali radio se o nizu sitnih urbanih intervencija, koje kvartovima daju novu kvalitetu urbanog života – nadovezala se zamjenica gradonačelnika Bandića, Vesna Kusin.

Akupunktura je opravdala svoju pojavu unutar urbanog života i uistinu pridonijela, zasada izgledu i funkcionalnosti jednoga zagrebačkog i jednoga splitskog kvarta, ali intencije za nastavkom projekta postoje i dalje.



 

 

Exit mobile version