Autor: 5/7/2012 12:22
Na radove na izgradnji maksimirskog stadiona do sada je potrošeno 486.499.699,26 kuna. Ovaj projekt započeo je još davne 1997. godine željom tadašnjeg državnog vrha, s predsjednikom Franjom Tuđmanom na čelu, koji je od Maksimira htio napraviti reprezentativan europski stadion.
Prema podacima Grada Zagreba, u prvoj fazi koja je trajala do svibnja 2000. godine, u ovaj gradski objekt je uloženo ukupno 362.492.635,77 kuna. Za ovaj iznos je izgrađena sjeverna tribina te rekonstruirana i dograđena zapadna tribina stadiona. Također, u taj iznos spada rušenje donjeg prstena kojim se trebalo omogućiti produživanje tribina kako bi bile bliže terenu. Pored toga, plaćena je izrada dokumentacije, stručnog nadzora, troškovi komunalnog doprinosa i izmještanje instalacija.
Sjeverna tribina još nije u funkciji
No, ovaj iznos nije bio dovoljan da se završi planirano, već je stadion bio napola gotov te je nova vlast, s SDP-om i Milanom Bandićem na čelu, nastavila s radovima. Tako je od svibnja 2000. godine do danas u izgradnju stadiona uloženo dodatnih 124.007.063,49 kuna. Ovaj iznos otišao je na uređivanje sjeverne tribine s naglaskom na poslovne prostore.
No zanimljivo je da ovi poslovni prostori još uvijek nisu u funkciji te bi prema procjenama Gradske uprave trebalo uložiti još 35 milijuna kuna kako bi se oni mogli dati na korištenje. Veći dio tog iznosa, odnosno 25 milijuna kuna bi otišlo na uređenje objekta, a deset milijuna kuna na opremanje. U Gradskoj upravi navode kako su pokrenuli postupak kojim bi se definirali zahtjevi budućih korisnika tih prostora te će se prema tome odrediti izgled tih prostora. Kao jedan od možebitnih korisnika spominje se i Zagrebački sportski savez.
No pored ovih, redovitih sredstava, posljednjih godina u stadion su uložena i dodatna sredstva, tako je Gradski ured za obrazovanje, kulturu i šport osim redovnih sredstava, koje kroz Program sporta sufinancira rad Dinama, 2005. godine doznačio i sredstva izvan navedenog programa u iznosu od 960.739,38 kuna za tekuće investicijsko održavanje stadiona.
Zaključcima gradonačelnika Grada Zagreba u 2009. dodijeljeno je 995.000 kuna kao financijska potpora za nabavu sjedalica i specijalnih rasvjetnih tijela i opreme na rasvjetnim stupovima stadiona. U 2011. uplaćen je iznos od milijun kuna kao potpora u financiranju projekta zamjene travnjaka nakon koncerta grupe U2 u ljeto 2010. godine.
Sevilla za 120 milijuna izgradila novi i veći stadion
Ove godine Grad Zagreb je temeljem zaključaka gradonačelnika Grada Zagreba sufinancirao radove na sustavu grijanja glavnog terena u iznosu 984.000 kuna i troškove nastale na izvedbi zemljano-drenažnih radova prilikom rekonstrukcije glavnog terena sa 996.300 kuna.
Kada se sva ova sredstva zbroje, dolazimo do cifre od 486.499.699,26 kuna koliko je do sada otišlo na Maksimirski stadion. Poznavatelji situacije upozoravaju kako je ovaj ogroman iznos potrošen bez prave kontrole troškova. Ističe se kako se ne zna šta se krije iza pojedine stavke te da se ne može precizno utvrditi koliko se od navedenog iznosa može opravdati.
No nije loša usporedba uzeti olimpijski stadion u Sevilli, Estadio de La Cartuja, koji ima kapacitet 50.000 sjedećih mjesta, otvoren je 1999. godine, a u njegovu izgradnju je uloženo 120 milijuna eura. Sevilla je za te novce dobila lijep i vrlo moderan stadion. Zagreb je, s druge strane, za 65 milijuna eura, koliko je do sada uloženo, dobio stadion koji nije u funkciji te se postavlja pitanje bi li bilo pametnije cijeloga ga srušiti.