Zagrebancija

Mađarski institut predstavio izložbu plakata

Autor: Leonarda Lujić 9/3/2014 15:15

Mađarski institut u Zagrebu svečano je predstavio izložbu plakata zajedničkog djela mađarskih, slovačkih, čeških i poljskih umjetnika. Plakati su iz vremena promjene političkih sustava iz 89. i početka 90-ih godina. Najpoznatiji plakati iz tih vremena predstavljeni su u ostalim zemljama, a čitav idući tjedan izložba se može pogledati u Mađarskom institutu.

 – To su plakati iz vremena promjene političkog sustava 90-ih godina, te je došla ideja da napravimo izložbu plakata iz tog razdoblja, jer je iznimno važna za političku situaciju danas – rekao je ravnatelj Mađarskog instituta Dinko Šokčević.

Ova izložba od velikog je značaja i za pripadnike nacionalnih manjina koji žive u Hrvatskoj, posebice mađarske, češke, poljske i slovačke, jer su tijekom tih godina pratili razvijanje političkih događaja u svojim matičnim zemljama.

Prisutnima se obratio i mađarski veleposlanik u Hrvatskoj Ivan Gabor, koji je naglasio važnost oživljavanja uspomena ovim plakatima i prisjećanje na burnu povijest s kraja osamdesetih godina, koji su posljedica i nekih prijašnijh političkih previranja.

Izložba govori o političkim promjenima istočne i srednje Europe prije 25 godina. Vraća se u razdoblje mađarske revolucije 1956. godine, kada su se generacije naših roditelja, borile za nezavisnu i demokratsku Mađarsku. Također, ova izložba vraća se u razdoblje Praškog proljeća 1968., te također u poljski pokret solidarnosti 1980. Krajem osamdesetih, politički sustav nije bio održiv i 1989. kreću rapidne promjene. Pala je “željezna zavjesa”, srušen je berlinski zid, te su sovjetske trupe napustile centralnu Europu. Ovi plakati konstruiraju živu povijest i živu uspomenu za nas – naglasio je mađarski veleposlanik Ivan Gabor.

Političke prilike istočne Europe uvelike su utjecale i na politička previranja u bivšoj Jugoslaviji, čemu danas dugujemo hrvatsku samostalnost i suverenost. Besplatnim ulazom na ovu izložbu, osvjedočite se burnim prošlim vremenima i oživite svoju uspomenu i na početak hrvatske borbe za slobodu.

 

Exit mobile version