Autor: Matija Lozančić 11/14/2011 15:03
U prostorijama Radničkog doma u ponedjeljak je održana konferencija “Zajedno za LGBT ravnopravnost na radnom mjestu” koju su zajednički organizirali Saveza samostalnih sindikata Hrvatske i Udruga Kontra. Razlog održavanja konferencije razmjena je dobrih iskustava u suradnji sindikata s nevladinim organizacijama koje se bave ovom problematikom.
Radnici drukčije spolne i rodne orijentacije svakodnevno su izloženi diskriminaciji na radnom mjestu, tvrde organizatori ove konferencije. Dodali su i kako se u javnosti i medijima vrlo rijetko govori o problemu ovih “nevidljivih radnika”, kako ih nazivaju stručnjaci.
– Cilj ove akcije jest ukazivanje našim članovima i kolegama na probleme s kojima se svakodnevno na radnom mjestu susreću LGBT osobe. Želimo poručiti svima kako ne postoji niti jedan razlog da osobe drukčije spolne orijentacije nemaju ista prava kao i svi ostali radnici. Svaki radnik mora imati ista prava i nikoga se ne smije diskriminirati – rekao je Mladen Novosel iz SSSH.
Rijetko tko prijavljuje diskriminaciju
U praksi je situacija potpuno drukčija. Istraživanje agencije Puls pokazalo je kako većina građana još uvijek ima predrasude prema LGBT osobama na radnom mjestu.
– Istraživanje agencije Puls iz 2007. godine pokazalo je kako 68 posto građana smatra da bi zakonodavac trebao zabraniti LGBT osobama rad u obrazovnim institucijama, a 48 posto misli da takvi zaposlenici ne trebaju raditi u javnim službama – rekla je koordinatorica lezbijske grupe Kontra.
Sanja Juras otkrila nam je i s čime se sve susreću ljudi drukčije spolne orijentacije na svojim radnim mjestima.
– Uvrede, ponižavanje, neprodužavanje ugovora na određeno vrijeme i gubitak posla nešto je s čime se LGBT osobe svakodnevno susreću na radnom mjestu. Nažalost, rijetko tko prijavljuje diskriminaciju zbog straha od još gorih posljedica po svoju karijeru i nepovjerenja prema državnim institucijama – zaključuje Juras.
Organizatori se nadaju da će ovakve akcije omogućiti svim radnicima pravednu plaću i sigurno zaposlenje, bez obzira na političku, spolnu ili bilo koju drugu orijentaciju.