Autor: Sanjin Španović 7/12/2012 10:09
Da se događanja na državnoj razini iznimno povezuju sa lokalnim izborima i da će situacija u Hrvatskoj u svibnju 2013. godine iznimno reflektirati na izbore u Zagrebu, najbolje dokazuje rejting stranke Hrvatskih laburista u utrci za Skupštinu u nedavno objavljenom istraživanju. Podsjetimo, Laburisti bilježe rejting od 6,78 posto, iako u Zagrebu na lokalnoj razini kao politička opcija kao i da ne postoje.
Toga su svjesni i zagrebački Laburisti. Njih u glavnom gradu predvodi Robert Prugovečki kao predsjednik ogranka. Prugovečki politiku u Zagrebu gleda prvenstveno kroz rad mjesnih odbora i vijeća gradskih četvrti te očekuje da te jedinice uskoro dobiju veće ovlasti i više glasa. Stoga su rezultatima istraživanja Laburisti u Zagrebu više manje zadovoljni, napominju kako je to rejting koji su imali i na parlamentarnim izborima u prvoj izbornoj jedinici koja većinom pokriva Zagreb.
Gledajući pak rezultate parlamentarnih izbora isključivo na biralištima u gradu Zagrebu, Laburisti bilježe nešto manji rejting. Tada su, u prosincu prošle godine, imali 7,79 posto glasova zagrebačkih birača. Osim toga, Laburisti više nisu treća politička opcija po jačini u Zagreb, već ih je tu prestigla koalicija HSLS – HSS – Vladimir Ferdelji.
A upravo treća politička snaga u Zagrebu žele biti laburisti nakon nadolazećih lokalnih izbora i to ne samo s listom za Skupštinom, već i sa gradonačelničkim kandidatom. U neformalnom razgovoru potvrđuju kako će njega sasvim sigurnom imati, no ime ne otkrivaju. Ne zato što ga ne žele otkriti, već zato što ni oni još uvijek ne znaju tko će to biti.
Sigurno je, kažu, da to neće biti predsjednik ZG Laburista Robert Prugovečki. Isto tako sigurno je, najavljuju, da u Zagrebu ne planiraju ni s kim koalirati – niti prije izbora ni poslije izbora.
Naime, ovaj rejting od 6,78 posto Laburisti gledaju kao početni orijentir za svoj daljnji rast u Zagrebu. Žele osvojiti oko 10 posto i zato za jesen rade detaljne planove za politički rad i djelovanje u Zagrebu.
Jedna od takvih priprema je i njihova stalna prisutnostna sjednicama Skupštine grada Zagreba gdje, kao gosti, otkrivaju, bilježe statistiku dolazaka zastupnika, dužinu njihovog boravka u vijećnici te njihovo javljanje i sudjelovanje u raspravi ne samo kvantitativno, već i kvalitativno.
Upravo ta njihova “promatračnica” bit će prva tema njihovog obraćanja javnosti. Osim toga planiraju predstaviti i njihov model davanja važnosti rada mjesnih odbora i vijeća gradskih četvrti.
Laburisti vjeruju da će popularnost Kukuriku koalicije u Zagrebu zbog događaja na državnoj razini padati i da će se to iznimno osjetiti i na njihovom rejtingu koji će i zbog toga rasti.
No, tu im se neplanirano pojavljuje HSLS – HSS – Vladimir Ferdelji koalicija koja također ima ambiciju dobiti epitet treće političke snage u Zagrebu. No, oni za razliku od Laburista su spremni na dogovore oko postizborne koalicije, bude li to SDP-u potrebno za stvaranje većine u Skupštini. Tada kao moguću poziciju trgovine vide mjesto predsjednika Skupštine koje bi lako mogao dobiti Darinko Kosor, predsjednik HSLS-a i, uz Ferdeljija, mogući kandidat koalicije za gradonačelnika.
Ulaskom u Skupštinu Laburisti zapravo iznimno mogu naštetiti lijevim opcijama u stvaranju većine. Jer, ako se osim njihovog dobrog rezultata, dogodi solidan rezultat HDZ-a i Bandićeve liste, a nešto lošiji SDP-a i koalicije HSLS – HSS – Ferdelji, nije nemoguće pretpostaviti novu političku krizu u Zagrebu u vidu nemogućnosti stvaranje većine.
Laburisti stoga, iako ne idu na pobjedu u Zagrebu, imaju velike ambicije u glavnom gradu, a hoće li ih ostaviriti ne ovisi samo o njima, već i o drugim čimbenicima. Oni će zasigurno ući u Skupštinu, a jesen i proljeće donijet će odgovor s koliko zastupnika i hoće li taj broj biti veći ili manji od broja zastupnika koalicije HSLS – HSS – Ferdelji.