Autor: R.I. 10/30/2014 13:51
Centar za poremećaje hranjenja BEA pokreće novi ciklus predavanja u suradnji s Anom Katarinom Sansević: Gladno srce – tijelo, hrana i emocije. Ulaz je besplatan uz obveznu prijavu mailom na info@centarbea.hr. Više informacija možete dobiti putem iste mail adrese ili na broj telefona 098 900 59 73.
– Mi nismo gladni hrane. Mi smo gladni Ljubavi. I zato emocionalno jedenje polako nestaje i gubi svoju moć onda kada naučimo nahraniti svoje Gladno srce. Emocionalni odnos sa hranom samo je simptom nečeg dubljeg. Pokušajmo pogledati ispod površine tog odnosa i dobiti odgovore na ova pitanja: do koje granice prihvaćamo svoje tijelo? Na koji način osjećamo emocije? I kakve veze hrana ima s tim? Uz niz uvida iz kliničke psihologije, iskustva iz vlastitog procesa te primjera iz života, namjera mi je približiti razumijevanje našeg emocionalnog odnosa sa hranom, svima koji traže odgovore, bilo da sami žele razumjeti svoj odnos sa hranom i emocijama i svojim tijelom, ili žele pružiti podršku nekome u svojoj okolini – ističe Ana Katarina.
Osjećaji i emocije – subota 8.11.2014.u 11h, Ribnjak 36.
Koja je funkcija emocija? Kako prepoznajemo svoje osjećaje i emocije i koje poruke nam oni nose? S kojim emocijama se najteže nosimo? Da bismo promijenili svoj emocionalni odnos sa hranom, najčešće moramo stvoriti neki novi emocionalni odnos. A to je odnos sa samima sobom. Jer emocionalni odnos sa hranom je i nastao upravo iz naseg neprepoznavanja naših vlastitih osjećaja, koji nam govore tko smo, što želimo, što ne želimo i kako to možemo ostvariti. Tko sam ja kao osoba, kao žena? Što osjećam? I zašto to osjećam? Da li postoje „dobri“ i „loši“ osjećaji? I da li su svi osjećaji stvarni i racionalni? Mogu li „kontrolirati“ svoje emocije? Postoji li neki drugi način da se naučim nositi sa svojim osjećajima uznemirenosti, nelagode, krivnje, stida, neprihvaćanja sebe? Prepoznavanje svojih emocija, prepoznavanje potreba koje leže iza njih, te njihovo izražavanje ključni su faktor u mijenjanju svog odnosa prema svom tijelu i prema hrani i kreiranju sretnijeg, ispunjenijeg života.
Dobra djevojčica (potreba za savršenstvom) – subota 29.11.2014.u 11 h, Ribnjak 36.
Zašto pokušavamo biti savršeni? Što time želimo zaslužiti? Prihvaćanje? Ljubav? „Dobra djevojčica“ je uloga u kojoj se nađu mnoge djevojke, žene. Uloga u kojoj pokušavamo udovoljiti svima, zadovoljiti sve kriterije, vlastita visoko postavljena očekivanja koja su uglavnom, u samom startu toliko velika, da je njihovo ispunjenje nemoguća misija. Otkuda taj unutrašnji glas koji nam diktira takva pravila? Možemo li ga promijeniti? Možemo li prekinuti začarani krug prefekcionizma i osjećaja krivnje zbog neispunjavanja istog? Možemo li naučiti prihvatiti svoje nesavršenstvo, postati malo nježniji i blaži prema sebi? I postati stvarno dobri, prvenstveno prema samima sebi.