Autor: Maja Gujinović 1/12/2010 1:20
Inicijativa za podizanje spomenika hrvatskom astronomu, geofizičaru i klimatologu svjetskoga glasa, Milutinu Milankoviću, koji bi se trebao nalaziti na lokaciji budućega parka između Mamutice i Ulice Savezne Republike Njemačke pokrenuta je prošle godine povodom 130. obljetnice Milankovićeva rođenja i Međunarodne godine astronomije 2009.
Prijedlog spomenika svojevrsna je umjetnička interpretacija svemirskoga kratera budući da su u čast tog cijenjenog znanstvenika nazvani krateri na Mjesecu i Marsu. Po Milankoviću je nazvana i medalja za klimatologiju Europske geofizičke unije i jedan asteroid, ali i nijedna ulica u Hrvatskoj.
Skulptura koja poziva da je dirate ali i da brinete o okolištu
– Iako je izvorna ideja za spomenik bila hibrid asteroida, konačni se prijedlog podudara s oblikom Milankovićeva kratera na Marsu. Svojom je kružnom formom i površinom istovremeno i umjetnička interpretacija ‘Milankovićevih ciklusa’, odnosno klimatskih promjena – rekla je kiparica Ana Elizabet, autorica modela spomenika.
Kako objašnjava, taktilna skulptura koja poziva na dijalog i interakciju, ima i edukativnu funkciju kroz razvijanje senzibiliteta za umjetnički sadržaj.
– S obzirom na to da je posvećena klimatologu Milankoviću potiče i odgovorniji odnos prema okolišu – navodi Elizabet.
Jedna od ideja je i da se sa spomenika astronomu noću mogu gledati zvijezde. Skulptura bi funkcionirala i u specifičnoj vizuri s prozora ‘Mamutice’ – najveće zgrade u zemlji, a s obzirom na izbor materijala bila bi i izrazito jeftina za napraviti.
Od ulica koje su mahom nazivane po osobama vezanim uz astronomiju ostala samo Kopernikova ulica
Spomenik promjera oko tri i pol metra i visine oko 80cm bio bi smješten na sjevernoj polovici budućega parka sa zapadne strane Mamutice. Skulptura je zamišljena u tehnobetonu s glatkim površinama.
– Svemirski se „krater“ predlaže u naselju koje je indirektno vezano uz svemir. Naime, ranih sedamdesetih sve javne površine bile su imenovane u čast osoba i pojmova vezanim uz astronomiju i zrakoplovstvo i to kao posljedica svjetskoga oduševljenja svemirskim istraživanjima – objašnjava Šimpraga, inivijator spomenika koji je i izabrao lokaciju.
Nažalost, tamošnje su ulice preimenovane devedesetih bez da se vodilo računa o grupnom, smislenom kontekstu pa je tako danas od izvorne nomenklature preostala samo Kopernikova ulica.
– Smještanjem spomenika jednom od međunarodno najistaknutijih hrvatskih znanstvenika koji se bavio svemirom upravo u Travno nadograđuje se povijesni kontekst. Skulptura je osim uloge znaka u prostoru usmjerena i k stvaranju kvartovskoga identiteta temeljenog na memoriji mjesta – rekao je Šimpraga, koji objašnjava da će ova građanska inicijativa biti prezentirana Gradu o kojem će ovisiti da li će se i kada spomenik realizirati.
Grad će odlučiti ostaje li vrijedna lokacija obična šikara ili prostor obogaćen umjetničkim sadržajem
Kako objašnjava u razgovoru, park koji je predviđen kao lokacija spomenika upisan je kao zaštićena zelena površina i već je desetljećima u planu njeno stavljanje u funkciju javnoga parka.
No, trenutno je to šikara mjestimično privatizirana malim urbanim vrtovima za koje se također predlaže da kao autentična vrijednost na neki način budu reinterpretirani s budućim uređenjem parka, ali u službi javnosti.
– Inicijativa osim afirmacije velikoga znanstvenika i poticanja uređenja samoga parka, za cilj ima i obogatiti Novi Zagreb umjetničkim sadržajem u javnom prostoru – ističe Šimpraga.