Autor: 8/19/2011 10:00
Automatsko javljanje govorne pošte kada se poziva na mobitel od ove jeseni bi trebalo postati stvar prošlosti. Naime, 8. rujna ističe rok koji je dala Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM) operaterima (Vip-u i Tmobilu) da govornu poštu ili sekretaricu kako se popularno naziva, iskopčaju svim korisnicima. Od sada bi ta usluga trebala biti ukopčana samo onim korisnicima koji to izričito zatraže.
Tele2 jedini automatski ne uključuje govornu poštu
Prema korispodenciji HAKOM-a jedini operater koji nije na ovaj način odlučio oštetiti korisnike i pozivatelje brojeva na njihovoj mreži je Tele2. Naime, ovaj operater samo na izričiti zahtjev svojih korisnika uključuje govornu poštu.
HAKOM je utvrdio da su automatskim uključivanjem ove usluge Vip i Tmobile nanijeli materijalnu štetu svojim korisnicima, ali i trećoj strani, a to su osobe koje su zvale njihove korisnike. Govorna pošta se automatski uključuje kada se osoba ne javi te se pozivatelju naplaćuje kao da je uspostavio poziv.
Budući da veliki broj operatera odmah naplati cijelu minutu kao i uspostavu poziva (25 lipa) automatsko javljanje govorne pošte je veliki trošak pozivatelju. Pri tome je nužno napomenuti kako se pozivatelj niti jednom ne upozori kako će se njegov poziv preusmjeriti na uslugu govorne pošte koja se naplaćuje.
”Na ovaj se način generira promet koji se naplaćuje velikom broju korisnika za pozive koji traju nekoliko sekundi, odnosno dok pozivatelj ne shvati da je poziv završio na govornoj pošti. Navedena praksa (naplata malih iznosa od velikog broja korisnika za uslugu koju nisu niti htjeli koristiti) razlog je zbog kojeg HAKOM smatra da korisnike treba zaštititi od navedenih štetnih posljedica”, stoji u pojašnjenju odluke koju je donio HAKOM.
Na svojim korisnicima u roomingu dvostruka zarada
”Iz utvrđenog činjeničnog stanja razvidan je problem naplate poziva prema pretincu govorne pošte kada nije ostavljena ‘poruka’ jer korisnici koji ne žele ostaviti poruku prisiljeni su platiti uslugu koju nisu željeli koristiti. Nadalje, pozivani korisnik najčešće nije izričito zatražio uključenje usluge govorne pošte te niti ne zna da mu je usluga govorne pošte uključena, a pozivajući korisnik nema mogućnost izabrati hoće li koristiti uslugu govorne pošte i ostaviti poruku ili ne, a navedeni pozivi mu se naplaćuju”, stoji u odluci HAKOM-a.
Operateri dobro zarađuju i na svojim korisnicima zbog toga što su im uključili govornu poštu. Naime, operateri čak dvostruko naplaćuju pozive kada je njihov korisnik u inozemstvu te se ne javi na telefonski poziv već se uključi govorna pošta. Operateri naplate prvi poziv od Hrvatske do zemlje gdje se nalazi, a drugi iz te zemlje do Hrvatske gdje se nalazi pretinac govorne pošte. Na taj način operateri ostvaruju ekstra zaradu, a da korisnik to ni ne zna. Naime, nigdje se kod sklapanja ugovora ili na stranicama operatera ne navode uvjeti ili cijena korištenja te usluge u inozemstvu.
Zbog takvog sistema korisnici su se počeli žaliti HAKOM-u koji je odlučio intervenirati pa je od mobilnih operatera zatražio da se očituju o tom problemu. Zaključili su da Vip i Tmobile ovakvim načinom ”uključivanja/dodjeljivanja usluga mogu prouzročiti troškove trećoj strani i/ili korisniku, bez da je korisnik poduzeo radnju za pokretanje navedene usluge, uključuje se samo na zahtjev korisnika”. Ovim su zapravo naveli kako su operateri odlučili u ime svojeg korisnika uključiti im uslugu zbog koje oni i pozivatelj imaju štetu, a bez znanja ili pristanka svojeg korisnika. Također su zaključili da korisnicama koji tu uslugu isključe, operateri ukopčavaju nakon određenog vremena.
Operateri domišljati u pronalaženju opravdanja
Kako bi se riješio ovaj problem HAKOM je održao nekoliko sastanaka te uputio nekoliko zahtjeva i upita operaterima da se očituju o njima. Iz sastanaka i prepiske HAKOM-a s predstavnicima operatera posebno su zanimljivi načini na koji su pokušali objasniti ovakav način poslovanja i naplaćivanja usluga. Operateri su se na sve moguće načine pokušavali izvući se od iskopčavanja ove usluge. Poput ‘pravih Hrvata’ pokušali su raznim tumačenjima i traženjem rupa u zakonu i propisima zadržati postojeći sustav.
Tako su tvrdili da je to tehnički komplicirano. Nakon toga pokušali su dokazati kako oni ne potpisuju sa svojim korisnicima posebne ugovore za aktiviranje svake pojedine usluge već da se sve radi odjednom. Kao primjer su naveli da ne potpisuju poseban ugovora o aktiviranju SMS-a i MMS-a, pa su istaknuli da ne bi trebao poseban zahtjev za aktiviranje govorne pošte.
HAKOM dao 90 dana za iskopčavanje usluge
Na kraju, nakon silnih prepiski i sastanka s operaterima, HAKOM je 8. lipnja donio odluku kojom im se nalaže da u roku od 90 dana deaktiviraju uslugu govorne pošte, uz prethodnu obavijest o datumu isključenja, onim korisnicima koji do najavljenog datuma nisu izričito zatražili uslugu govorne pošte. Također su naložili da se u računima jasno istakne koliko su operateri naplatili korisnicima pozive prema govornoj pošti kada su u roomingu.
HAKOM je očito odlučio pokrenuti se te zaustaviti očitu pljačku korisnika telekomunikacija. Da misle kako ovakav način poslovanja nije u redu moglo se iščitati iz odluke u kojoj se nekoliko puta navodi kako je ovakvim načinom poslovanja nanesena šteta njihovim korisnicima, ali i ostalim korisnicima telekomunikacijskih usluga. Na kraju ostaje za vidjeti što će operateri učiniti te hoće li HAKOM ovdje stati ili će prekinuti i ostale načine poslovanja kojima operateri potkradaju svoje korisnike.