Zagrebancija

Kostimi i scenografije nas šeću kroz povijest

Autor: Maja Gujinović 12/23/2009 16:25

Prošle je godine na Tekstilno tehnološkom fakultetu upisana, prva u povijesti, generacija studenata kostimografije. Točno sto godina prije tog događaja Hrvatsko narodno kazalište zaposlilo je prvog scenografa, Branku Šenou, koji je, kako je tada bio običaj, bio ujedno i kostimograf. Između te dvije vremenske točke nalazi se cijelo bogato stoljeće stvaranja kostimografa i scenografa u Hrvatskoj, koje je sabrano u velikom projektu ‘100 godina hrvatske scenografije i kostimografije’ u organizaciji Udruge likovnih umjetnika primjenjenih umjetnosti te Hrvatskog narodnog kazališta.

 Kostimi i scenografije iz preko 120 predstava u ‘Đamiji’

Prikaz ove dvije umjetnosti, kako se s pravom mogu nazvati, započelo je otvaranjem velike izložbe u Domu HDLU-a u utorak, 22. prosinca, jedne od pet cjelina projekta koji će trajati punih mjesec dana. Kostimi, skice u najrazličitijim tehnikama, scenografske makete, fotografije i televizijski isječci predstava provode nas kroz povijest, od najstarije sačuvane skice scenografije za predstavu ‘Teuta’ HNK iz 1894. autora Emanuela Trnke pa sve godine do današnjeg vremena. Sveukupno 35 kostima te 12 maketa iz preko 120 predstava.

>>> FOTOGRAFIJE S  IZLOŽBI MOŽETE POGLEDATI OVDJE

– Ovo je prva retrospektiva ovakvog obima na kojoj smo radili dvije i pol godine. Izložba je zamišljena kao pregled nastanka i razvitka struke kroz mnoge autore i mnoga mišljenja kazališta, njegove prošlosti, stvarnosti i budućnosti – rekla je Ivana Bakal, ravnateljica ULUPUH-a te idejna začetnica projekta na otvaranju jedne od cjelina projekta, predstavljanju desetak kostima iz fundusa HNK-a u foajeu kazališta nazvanom ‘Šetnja kostima’, u srijedu 23. prosinca. Kako je naglasila u tekstu za izložbu, u Hrvatskoj je tako nakon sto godina povijesti ovih struka, samo jedan stalno zaposleni scenograf i jedna stalno zaposlena kostimografkinja.

Kostimografi često rade sve od kroja do izrade nakita

Među poznatim autorima na izložbi su prikazani i radovi naše priznate dizajnerice Đenise Pecotić koja je do sada napravila preko stotinu kostimografija.

– Najdraža mi je je moja prva kostimografija ‘Balade koje donosi vjetar’, koja se igrala deset godina. Kostimografi prate svaki korak izdrade svojih skica. Krojimo s krojačima, bojamo a često sami izrađujemo dodatke, nakit, torbe. Obiman je to posao – rekla je Pecotić.

Osim ove dvije izložbe u Galeriji ULUPUH moguće je vidjeti presjek Suvremene kazališne i filmske scene te izložbu studenata TTF-a te izložbu monografija.

 

Exit mobile version