Autor:: Valentina Jarnjak 1/5/2012 10:10
Blitz Cinestar d.o.o. u Branimir centru već pet godina Gradu Zagrebu ne plaća mjesečnu naknadu za komunalije u iznosu od oko 50 0000. Prema popisu dužnika koji portal Zagrebancija.com ima u posjedu sadašnji dug ovog vodećeg kino distributera u Hrvatskoj iznosi skoro tri milijuna kuna.
Isti iznos za istu svrhu, naknadu za komunalije duguje i poduzeće Zagrebački neboder d.o.o. za poznati Ilički neboder na Trgu Bana Jelačića. Nakon mnogih kontroverzi vezanih upravo za taj neboder, te nakon dugoočekivanog renoviranja samog nebodera, poduzeće koje je vlasnik tog objekta velikog šest tisuća kvadrata duguje Zagrebu tri milijuna kuna za neplaćanje komunalne naknade, također u mjesečnom iznosu komunalija od također 50 tisuća kuna.
Ovo su samo neka, najveća dugovanja pravnih osoba za komunalnu naknadu prema Gradu Zagrebu. Ona danas ukupno iznose čak 434 milijuna kuna i to od strane čak više od osam tisuća objekata.
Podsjetimo, portal Zagrebancija.com nedavno je pisao o ogromnim dugovima poduzeća prema gradu Zagrebu za najam prostora i komunalni doprinos, a sada se popis dužnika dodatno povećava s tablicom dužnika ovih komunalih naknada.
Osim već navedenih neplatiša, vrijedi spomenuti i Gramat d.d. s 3,4 milijuna kuna duga, Importanne d.o.o. s 2,2 milijuna kuna, Konzum s 2,6 milijuna kuna duga i Hotel Branimir s 3,1 milijuna kuna duga.
Ukupno ovi najveći dužnici oko 16,3 milijuna kuna, proračun neke gradske četvrti za komunalne akcije o kojima izravno ovisi svakodnevica Zagreba.
Svi navedeni dužnici još uvijek koriste sporne objekte te prema njima nisu pokrenuti nikakvi pravni postupci. Istodobno su Zagrepčani kao fizičke osobe prvi na udaru kada se radi o ovrhama od strane Grada ili Zagrebačkog holdinga što je nedavno potvrđeno i objavom koliko je Zagreb i Holding milijuna kuna skinuo građanima ovrhama.
Od spomenutog ukupnog duga od 434 milijuna kuna, više od pola tog iznosa odnosi se na još uvijek aktivne korisnike objekata. To znači da bi grad Zagreb trebao moći naplatiti svoja potraživanja od skoro 300 milijuna kuna.
Kako prema zadnjim informacijama grad Zagreb koristi usluge čak 58 odvjetničkih ureda i za to je samo u 2011. godini izdvojio skoro šest milijuna kuna, Zagrepčani se pitaju plaćaju li se njihovim novcima odvjetnici koji onda i njima šalju ovrhe, dok su velika i moćna poduzeća, prema svemu sudeći, pošteđena.