Autor: Kristina Križić 10/30/2012 12:25
Mnogi građani još uvijek ne znaju kako će platiti režije, pogotovo troškove grijanja jer ih uskoro očekuje još jedno u nizu poskupljenja od 37 posto. U jednu ruku, tvrde stručnjaci, ono je nužno jer su energenti poskupjeli, ali pravo pitanje je li poskupljenje u toj mjeri odjednom previše za budžet naših sugrađana.
– Poskupljenje će oštetiti budžet građana. Veći je problem što grijanje poskupljuje u hladnim mjesecima, a i sam postotak od 37 posto nagovještava da će građani imati veće račune za 300 do 400 kuna – rekao je Ivica Kovačević iz udruge Potrošač u emisiji Svakodnevica na Jabuci TV.
Poskupljenje bi trebalo zahvatiti Zagreb, Samobor, Zaprešić, Sisak, Veliku Goricu i Osijek, odnosno gradove koji nisu, kako kaže Kovačević, vodili računa o svojim toplanama.
– Tamo gdje je lokalna samouprava vlasnik toplane, a tada gradonačelnik može utjecati na cijenu grijanja – kazao je Kovačević. Tako je primjerice Krešimir Bubalo, osječki gradonačelnik, protiv poskupljenja grijanja.
– Najveći problem su zastrajele zgrade koje imaju lošu izolaciju i toplane koje su u lošem stanju. Nije se ulagalo dugo godina i sada građani plaćaju ceh. Gubici toplinske energije kroz zidove iznose 30 posto, a kroz svjetlosnu energiju 70 posto, troškovi se povećavaju pogotovo ako zgrada nema dobru termofasadu i dobru stolariju – ispričao nam je Kovačević.
Kako bi građani ipak uspjeli nešto uštedjeti, važno je kontrolirati potrošnju grijanja.
– Nužno je imati mjerila topline. Na svakoj podstanici stavi se mjerilo topline te se evidentira koliko svaka zgrada/ulaz troši. Građani u tim zgradama moraju biti solidarni: kada ih nema, zatvoriti prozore i radijatore i sami sebi smanjiti količinu potrošene energije. Što se tiče razdjelnika topline, on mjeri isijavanje radijatora i može dati građaninu informaciju koliko troši, no kalorimetar je jedino službeno mjerilo – zaključio je Kovačević u emisiji Svakodnevica na Jabuci TV.