Autor: Terezija Jerković Bjelajac 4/26/2016 13:54
Proslavi stote godišnjice islama kao ravnopravne religije u Republici Hrvatskoj, pridružili su se brojni vjerske vođe na Konferenciji Muslimani u Europi – Nasljeđe i budućnost. Tema konferencije bila je trenutno stanje muslimana u Europi te planovi za budućnost u pogledu rastuće islamofobije zbog nedavnih incidenata u europskim metropolama.
– Želimo na taj način istaknuti pozitivne primjere koje Republika Hrvatska baštini punih sto godina. I zato smo smatrali sebe najpozvanijim i prozvanijim da okupimo ovdje u Zagrebu ovako eminentne ljude kako bismo otvoreno progovorili o svim problemima i dali neke smjernice najbolje integracije Muslimana u europsko društvo – izjavio je Aziz ef. Hasanović, zagrebački muftija.
Islamski centar u Zagrebu i Islamska zajednica u Hrvatskoj bili su domaćin tom velikom susretu muslimanskih zajednica Europe, gdje su okupili pedeset vjerskih autoriteta koji rade i djeluju u Europi – muftija, reisa, predsjednika, predstavnika vakufa, ministara i zagrebačkog gradonačelnika. Glavni cilj predstaviti je Hrvatsku kao model rješavanja Islamskog pitanja.
– Ovdje su vrhovni vjerski poglavar reis Sulejman iz Bosne i Hercegovine, sa svim muftijama iz Bosne i Hercegovine, muftija Islamske zajednice iz Turske, Kazahstana, Rusije, muftije Islamske zajednice u Srbiji, Austriji, Njemačkoj, direktori islamskih centara Londona, Pariza, Švedske,…ali ono što je važno da su se svi odazvali na naš poziv i da danas možemo kvalitetno razgovarati na temu koja je nažalost sve prisutnija danas u Europi – nastavio je muftija.
Zahvaljujući brojnim sudionicima koji su se odazvali na poziv Islamske zajednice, konferencija je samim time prošla uspješno pruživši svima prisutnima jedno kvalitetno priopćenje koje može poslužiti svim europskim parlamentima u strategiji za integraciju muslimana u europsko društvo, stavljajući Hrvatsku kao uspješan primjer istoga.
– Pomoći Islamsku zajednicu, urediti odnose s njom i biti primjer svim ostalim državama u svijetu… Odnosi Republike Hrvatske i Islamske zajednice su odlični, kada bi ocjenjivao ocjenom od jedan do pet, dao bi pet plus – rekao je Ante Šprlje, ministar pravosuđa.
Hrvatska je tako pomogla u razbijanju predrasuda i straha koje se stvaraju kada pojedinci i organizacije zloupotrebljavaju vlastitu vjeru u terorističke svrhe. Temelj uzajamne potpore svih vjera u jednoj državi, tako i islama u Hrvatskoj, povjerenje je, te traženje zajedničkih odgovora i postupaka na nacionalnoj razini, a rezultat je zdravo društvo, ka čemu ovakve vrste konferencija teže.