Autor: 3/11/2011 9:26
Zastupnici su na kraju jednoglasno prihvatili da psihijatrijska bolnica na Jankomiru daruje 10.000 kvadratnih metara zemljišta za gradnju produžetka Šoljanove ulice. Do prihvaćanja ove odluke došlo je nakon višednevnog natezanja oko sporazuma.
Pregovori oko sadržaja sporazuma trajali su danima te se cjenkalo oko svakog detalja. Zastupnici su prvo inzistirali na sistemu – ključ u ruke. Naime, oni su tražili da se prvo izgradi odjel III.a i presele sve pacijentice nakon čega bi Grad postao vlasnik parcele na kojoj se gradi cesta. Zastupnici su to argumentirali činjenicom da bi izgradnjom ceste taj odjel ostao izvan bolničkog kruga te samim time i izvan funkcije.
Upravno vijeće tražilo instrukcije SDP-ovaca
Dodatni razlog za ovako čvrste stavove je nepovjerenje koje vlada između predstavničke i izvršne vlasti. Zastupnici SDP-a su se pribojavali da se gradonačelnik Milan Bandić neće držati svoje strane pogodbe ukoliko mu se dopusti da Grad uđe u posjed zemljišta te da se odjeli neće izgraditi u skorijoj budućnosti.
Iako je bilo prijetnji od strane gradonačelnika da neće pristati na kompromise te kako je ranije naveo da mora zaštiti svoje dostojanstvo na kraju je ipak smekšao svoje stavove te se krenulo u pregovore. Završna faza pregovora trajala je jučer tijekom cijele sjednice Gradske skupštine, u vijećnicu su čak došli predstavnici upravnog vijeća bolnice koji su ondje održali sastanak. Članovi upravnog vijeća zapravo nisu imali konkretnu ideju što da se učini već su čekali instrukcije od zastupnika Dragana Korolije Marinića (SDP) i Miranda Mrsića (SDP) koji su vodili glavnu riječ u pregovorima s pročelnicima Zvonimirom Šostarom i Vidojem Bulumom koji su ondje bili u ime gradonačelnika.
Nakon nekoliko rundi pregovora obje strane su popustile te je sastavljen kompromisan sporazum. SDP-ovci su odustali od zahtjeva da se u posjed može ući tek nakon što se cesta izgradi već kada Grad na račun bolnice uplati 30 milijuna kuna koliko je potrebna za izgradnju odjela III.a.
Sukob oko provođenja javnog natječaja
S obzirom da postoje sve građevinske dozvole i planovi nakon što sjedne novac može se raspisati natječaj te bi taj odjel mogao biti izgrađen već iduće godine. Prije samog izglasavanja nastao je problem oko toga tko će provoditi javnu nabavu. Naime, Bandić je tražio da njegov ured provodi javnu nabavu dok su zastupnici tražili da bolnica imenuje povjerenstvo koje će ju provesti. Dodali su kako gradonačelnik ionako mora dati suglasnost oko odabira izvođača. Na kraju su i oko ovoga postigli sporazum na način da dio članova imenuje gradonačelnik, a dio bolnica.
U sporazumu također stoji stavka da se poništava odluka koju je donijelo Poglavarstvo prije nekoliko godina da se bolnici oduzima još 46.000 kvadratnih metara. U bolnici su istaknuli kako oni nikada nisu potvrdili ovakvu odluku te stoga za njih ona nikada nije bila važeća.