Zagrebancija

Kazališne pjesme u Centru za kulturu Novi Zagreb

12/17/2013 14:13

Koncert Franz von Suppè – Kazališne pjesme i uvertire održat će se u četvrtak, 19. prosinca 2013. u 20 sati u Centru za kulturu Novi Zagreb. Nastupit će Sandra Hrašćanec-Wigh, alt, i Johanna Ziegler, klavir.

Ulaz na koncert je besplatan.

Program:

• Talijanska pjesma – opereta ‘Boccacio’

• Das letzte Lied / Posljednja pjesma – Franz Ullmayer

• Uvertira – opereta ‘Isabella’, klavir solo

• La Musseta – mala ljubavna pjesma

• Ländlich-Sittlich / Zemlje i običaji

• Uvertira – opereta ‘Die schöne Galathe’ /Lijepa Galatea/

• Couplets Ganymeda – opereta ‘Lijepa Galatea’

• Wenn du noch eine Heimat hast / Ako još imaš domovinu Albert Träger

• Polka iz Poze ‘Gervinusder Narr von Untersberg’/Gervinus, luda iz Untersberga

• Der Mensch soll nicht stolz sein / Ne, nije dobro hvaliti se, karakterna slika iz igrokaza ”Ispod zemlje”

• Pjesma o ‘Pst!’

O umjetnicima:

Sandra Hrašćanec-Wigh rođena je i odrasla u Zagrebu. Živi i u Beču. U Beču je završila studij solo pjevanja (Prayner Konservatorium), a na Zagrebačkom sveučilištu diplomirala pravo na Pravnom fakultetu. Pjevački se usavršava kod maestre Irine Gavrilovići u Beču, a glumački i scenski kod austrijskog glumca (i profesionalnog klauna) Martina Becka. Djeluje kao koncertna umjetnica i sudjeluje u raznim produkcijama, eventima i projektima, radio i TV snimkama. Održala je preko 500 solističkih koncerata. Naročito se zalaže za promociju hrvatske i austrijske kulture, osobito skladatelja, te za interkulturalno razumijevanje i približavanje ljudi i kultura. 2008. izdaje CD ”Zagrebačke i bečke pjesme”, s Mathiasom Reihthallerom i Naoko Mori koju su promovirali na brojnim koncertima u Austriji, Hrvatskoj i Japanu tijekom 2008. i 2011. godine. Iste godine debitira kao jazz pjevačica na CD-u ”My favourite things” Praline&fast food. 2011/2013. započinje suradnju s glazbenicima Lidijom Bajuk i Matijom Dedićem na projektu ”Hrvatski etno jazz”.

Johanna Ziegler rođena je u Beču. Školovala se u Austriji (Musikhochschule Wien – Prof. Ebert), Švicarskoj i Škotskoj. Zaposlena je kao korepetitor na pjevačkom odjelu Muzičkog sveučilišta u Beču (Musik Uni Wien).

Već 25 godina prati pjevače soliste na brojnim koncertima u Austriji i inozemstvu. Također, djeluje i kao pjevačica (Arnold Schönberg Chor i Jazz Vokal Quintett).

Franz von Suppè (1819-1895) Rođen je u Splitu 18. ožujka 1819. Preci ovog svestranog dalmatinskog skladatelja potječu iz Belgije. Njegov pradjed doselio se u Hrvatsku (Makarska) u prvoj polovici 18. stoljeća, te je oženio hrvatsku plemenitašicu Vukasović. Suppèov otac Pietro von Suppè, oženio je 1817. u Makarskoj Katarinu Jandovsky, rođenu u Beču (češko-poljskog porijekla). Pietro von Suppè je kao službenik 1817. premješten u Split, a 1819., pola godine nakon rođenja sina Franza, preselio se u Zadar, tadašnji glavni grad Kraljevine Dalmacije, gdje je preuzeo službu kraljevskog tajnika za okrug Zadar. Njegov mali sin Franz pjevao je već kao 7-godišnjak u katedralnom zboru i crkvena glazba ga je toliko fascinirala da je kad odraste želio postati skladatelj. Uz to, učio je flautu kod kapelnika vojne glazbe Giuseppe Ferarija i pohađao satove glazbe kod Giovanni Cigala. U Zadru je Franz von Suppè skladao svoj prvi Glazbeno – kazališno djelo ”Il Pomo” (Jabuka) i Misu u F-Dur (1835), koja je bila izvedena u tamošnjem Franjevačkom samostanu. U vrijeme kada je započeo studij prava u Padovi, umire mu (1835) otac i te se godine Franz s majkom seli u Beč. U Beču je studirao glazbu kod Ignaza Rittera i Seyfried Simon Sechtera. Nakon 5 godina studija glazbe, Franz von Suppè je angažiran kao dirigent i kazališni skladatelj (1840.) u ”Josefstadttheater-u” a kasnije i u ”Theater an der Wien” i ”Carl Theater” u Beču.

U Beču je skladao oko 200 kazališnih komada, od toga 25 opereta i 4 opere. Radnja opere ”Des Matrosen Heimkehr”/Povratak mornara, događa se u njegovoj domovini Dalmaciji. Svojom prvom operetom ”Das Pensionat”/ Internat, Franz von Suppè je stekao naslov ”Oca njemačke i bečke operete”.

Najveće uspjehe je imao s operetama ”Fatinitza” i ”Boccaccio”, od kojih se zadnja održala na repertoaru velikih opernih kuća do danas. Skladao je 100 solo-popijevki za glas i klavirsku/orkestralnu pratnju, pjevačke duete, kvartete i brojne pjesme a‘capella ili uz klavirsku pratnju. Umro je u Beču, kao slavni i vrlo cijenjeni skladatelj.

 

Exit mobile version