Kasni se s rješavanjem zahtjeva za legalizacijom

Autor: Gorana Banjeglav 2/10/2014 16:22

Legalizacija 800.000 bespravno sagrađenih objekata diljem zemlje ne ide planiranim tokom. Negdje je problem velik broj zahtjeva, a negdje neorganiziranost lokalnih jedinica koje te zahtjeve rješavaju presporo. Rok za legalizaciju 80 posto objekata je kraj 2015., a kako se on ne bi probijao, osnovana je Agencija za ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada. Ona će preuzeti i rješavati dio zahtjeva.

– Mi nikog ne kažnjavamo, mi nikom ništa ne uzimamo, mi samo ujednačavamo Hrvatsku na određeni postotak. Bit će još četiri termina u kojima ćemo ujednačavati – rekla je Anka Mrak Taritaš, ministrica graditeljstva i prostornog uređenja.

Prvi termin je već 30. lipnja kad treba biti riješeno 35 posto zahtjeva. Pohvale su dobile Primorsko-goranska i dubrovačka županija koje se drže zadane kvote. Dok su se neki gradovi i općine počeli pojačavati, drugi i dalje kaskaju.

– Alarmantno je bilo kad sam vrlo jednostavnom matematikom došla do toga da će Karlovačkoj županiji trebati 94 ili 95 godina da riješi predmete koji su došli ako bi ih rješavali tempom kojim sad rješavaju i tu se dosad nije ništa bitno promijenilo – dodala je Mrak Taritaš.

Dodatni problem je činjenica da tek 200.000 zahtjeva ima svu dokumentaciju, dok je u 600.000 slučajeva riječ tek o praznim košuljicama. A građani se i nisu pokazali discipliniranima u njihovom ispunjavanju.

– Sad je vrijeme da ponovno posjećuju svoje arhitekte i geodete te da se rade projekti izvedbenog stanja. Mi nikog nećemo odbiti u startu, no u času kad dođu na rješavanje dobit će 30 dana za dopunu zahtjeva i eventualno ćemo to produljiti za još 30 dana – istaknula je ministrica.

Rješavanje velikog broja zahtjeva koči i očevid na terenu.

– Agencija je raspisala natječaj i primit će po jednog djelatnika, u Zagrebačkoj županiji nešto više. Te osobe u Agenciju neće ni dolaziti već će biti u toj županiji i obavljati očevide kad predmet bude u statusu da se očevid može obaviti – pojasnio je Robert Kučinić, ravnatelj Agencije za ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada.

Neke općine pokazale su i nebrigu oko financija. Građani troškove mogu platiti odjednom ili u ratama, a jedinice lokalne samouprave ne brinu oko toga jesu li platili više od jedne rate. Iako je Agencija smještena u zgradi jedne privatne osiguravajuće kuće, ministrica tvrdi da jeftiniji najam od 6 eura po kvadratu nisu mogli naći, te da će agencija svojim radom otplatiti svoje osnivanje.