Autor: 6/23/2010 8:37
– Zagrebparking je već kupio 255 kamera za potrebe sustava automatske regulacije prometa. Tako da nije potrebno ništa kupovati – kazao je Ostojić.
Nužno je prilagoditi zakone
U početku bi se nadzirale samo prometnice, parkirališta te imovina u vlasništvu grada jer zakon još uvijek nije dorečen kada je riječ o snimanju na javnim površinama, napominje Ostojić. On najvaljuje kako će izaći s prijedlogom da se zakon izmjeni kako bi se omogućilo snimanje i javnih površina, kao što su trgovi, jer bi to moglo drastično smanjiti kriminal u gradu.
– Naravno problem se javlja oko zaštite privatnosti i što bi se činilo sa snimkama, tj. koliko dugo bi se one čuvale i tko bi ih smio koristiti – kaže Ostojić.
U britanskim gradovima poboljšana sigurnost
U Velikoj Britaniji je u početku bilo otpora prema snimanju, no ovakav sustav drastično je smanjio kriminal. Ovi rezultati izvode se iz studije, koju je napravilo britansko ministarstvo unutrašnjih poslova na središtima tri grada i tri miješana područja.
U miješanim područjima radila se analiza na periferiji grada. Najbolji rezultati su postignuti na javnim parkiralištima u Londonu gdje je broj krađa i oštećivanja vozila pao za 73 posto.
U sklopu Ureda za upravljenj kriznim situacijam oformio bi se Odjel za prikupljanje informacija
– U Zagrebu bi se mogao uvesti sličan sustav koji bi prikupljao i prosljeđivao informacije do nadležnih institucija koje bi na taj način puno bolje reagirale – ističe Ostojić.
On navodi kako bi se u sklopu neke službe Gradske uprave, kao što je Ured za upravljanje kriznim situacijama, trebao oformiti poseban ured koji bi samo povezao postojeće gradske urede i centralizirao prikupljanje informacije.
– Komunalno redarstvo je oformljeno od ljudi, koji su cijeli dan na terenu i njih bi se trebalo obučiti kako da prepoznaju neke znakove kriminalnih djelatnosti. Preko tog centralnog sustava bi se obavještavala policija ili neka druga služba koja bi izlazila na teren – objašnjava Ostojić.
U projekt bi se trebala uključiit i lokalna samouprava
– Mogućnosti su ogromne. U dogovoru s Policijskom upravom Zagrebačkom i ravnateljstvom policije puno bi se moglo napraviti na prevenciji i edukaciji građana kako da se zaštite – kaže Ostojić.
Vijeće za prevenciju već postoji, uskoro bi trebala biti oformljena takva vijeća i po gradskim četvrtima. Analizom podatka po svakoj četvrti moglo bi se utvrditi sigurnosno stanje te koji su trendovi na temelju koji bi se moglo reagirati.
Povezivanje policije i zaštitarskih tvrtki
HSLS-ovci još najavljuju kako će od MUP-a tražiti da se osnuje nešto poput odbora za razmjenu informacija i koordinaciju svih subjekata koji se bave sigurnošću.
– Riječ je o ogromnom potencijalu jer sve zaštitarske tvrtke imaju vlastite centralne odjavne sustave, koje imaju interventne ekipe po gradu, vlastitu radio frekvenciju i ako bi se sve to povezalo sigurnost bi bila na puno višoj razini –kaže Ostojić.
Ostojić: Za ovaj projekt treba samo dobra volja
Kada bi se na primjer dogodila pljačka u nekom dijelu grada, preko tog odbora bi se brzo proslijedila informacija o tome što se dogodilo i kako počinitelji izgledaju. Ako bi netko vidio počinitelja, dojavio bi to policiji.
– Svi ovi projekti jako malo koštaju, a puno mogu donijeti. Za njihovu realizaciju treba samo dobre volje i malo vremena za edukaciju – ističe Ostojić .