Zagrebancija

Kako pametno odabrati klima uređaj?

Autor:: Bruno Marković 6/7/2011 12:58

S dolaskom toplog vremena mnogi se nalaze na sto muka razmišljajući koji klimatizacijski uređaj nabaviti. Marko Đurić iz tvrtke Veka-ing, koja je specijalizirana za prodaju klimatizacijskih uređaja, objasnio nam je koji su glavni kriteriji kod izbora uređaja. 

Prvo je važno pojasniti podjelu klimatizacijskih uređaja, a to je na fix speed uređaje koji imaju fiksnu brzinu vrtnje vanjskog kompresora, te na inverterske uređaje kod kojih se kompresor vrti sukladno potrebama unutarnje jedinice. 

– Prilikom izbora jedinice koju će te ugraditi u prostor koji želite klimatizirati bitna je veličina prostora, broj osoba koje borave u prostoru, je li prostor radne ili stambene namjene, bitna je izolacija prostora, koliko ima staklenih površina, koliki je gubitak energije, visina prostora i hoće li se uređaj koristiti za hlađenje ili za grijanje- rekao nam je Đurić. 

Montaža klima uređaja – posao za profesionalce 

Đurić dodaje kako je preporuka da montažu obave stručni i obučeni djelatnici koji su certificirani i imaju adekvatni alat. U protivnom može doći do velikih problema. Klimatizacijski uređaj može funkcionirati neispravno što zahtjeva skupe popravke. 

– U sezoni kada je najveća navala na ugradnju i kupovinu klimatizacijskih uređaja, taj dio priče prepustite stručnjacima, a ne majstorima koji tvrde da znaju montirati, u konačnici može doći do puno većih problema i financijskih, ali i opasnih po zdravlje u odnosu na to kada posao obavi kvalitetno obučena ekipa – pojasnio nam je.

Preporuka je da i servisiranje obave stručnjaci zato što kod svakog uređaja treba oprati filterski sustav koji se nalazi na prednjoj strani unutarnje jedinice, treba oprati i dezinficirati isparivač te provjeriti tlak u sustavu.

– Ako tlak nije dobar može doći do gubitka efikasnosti uređaja, on može trošiti puno više električne energije, računi mogu biti puno veći, a njegova efikasnost neće biti na nivou – objasnio nam je Đurić.

Pravilno korištenje klima uređaja 

Idealna temperatura unutarnjeg prostora u pravilu je 7-8°C niža od vanjske temperature. Konkretno, ako vanjska temperatura iznosi 35°C, klima uređaj podesite da hladi na 27-28°C. Takvu temperaturnu razliku ljudski organizam dobro podnosi. 

U protivnom, pretjerate li s temperaturom unutarnjeg prostora, moguć je temperaturni šok prilikom izlaska iz unutarnjeg u vanjski prostor. Kod ljudi sa zdravstvenim problemima, valja biti posebno oprezan prilikom podešavanja temperature u unutarnjem prostoru. 

Pametnim odabirom klime uštedite 6800 kuna 

Kvaliteta zraka kojeg svakodnevno udišemo u svome domu ili poslovnom prostoru izravno je povezana s našim zdravljem. Zrak koji je obrađen u klimatizacijskim uređajima trebao bi biti oslobođen prljavštine, prašine, bakterija, virusa, plijesni, alergena pa čak i neugodnih mirisa poput dima cigareta. 

Takav zrak pozitivno će djelovati na zdravlje osoba koje borave u klimatiziranim prostorima, te može spriječiti nastajanje i razvoj alergija i bolesti dišnih puteva. Kvaliteta obrađenog zraka izravno je povezana s kvalitetom uređaja i ugrađenim filterima u klimatizacijskoj opremi. 

Potrošnja električne energije ovisi o učinkovitosti uređaja – uspoređujući FIX-SPEED uređaj, on ima COP (coefficient of performance) faktor u rasponu od 5 godina i pri korištenju 120 dana godišnje 8 sati dnevno može potrošiti 10.800,00 kuna električne energije, s druge strane top model jednog Japanskog proizvođača čiji je COP najveći na tržištu, će u istom razdoblju potrošiti 4000,00 kuna električne energije, ili čak 6.800,00 kuna manje, te će se sam isplatiti. 

– Uređaji na tržištu kreću se od 2000,00 kuna, to su uređaji sumnjivog podrijetla bez garancije i sumnjive efikasnosti. Srednja klasa je od tri tisuće do šest tisuća kuna, gdje se mogu naći uređaji renomiranih proizvođača s garancijom i dobrom efikasnošću, a gornja klasa se kreće od devet tisuća do deset tisuća kuna, ovisi gdje kupujete. Vrhunski uređaji su najčešće Japanskog podrijetla i najvišeg stupnja tehnologije – prokomentirao je Marko Đurić. 

 

Exit mobile version