Autor: 2/1/2011 9:11
Tvrtka Pastor privatizirana je na krajnje sumnjiv način, potvrdio je to nalaz Državne revizije iz 2003. Na temelju tog izvještaja je Pero Kovačević podnio prijavu DORH-u protiv aktualnog podpredsjednika Vlade Ivana Domagoja Miloševića. Revizori su pronašli niz nepravilnosti i propusta u tom procesu koji je počeo 1993. Propust se dogodio i prilikom same procjene vrijednosti tvrtke.
Tako su u Pastoru vrijednost svojih nekretnina procijenili gotovo upola manjom od stvarne vrijednosti. U Selskoj 90a je zemljište ukupne površine 8.257m2 procijenjeno na 999.331 DEM dok stvarna vrijednost izračunata prema cjeniku nadležnih gradskih tijela iznosi čak 2.111243 DEM. Slično je bilo i sa ostalim nekretnimama. Za primjer navodimo parcelu u Magazinskoj 11a, površine 944 m2, koja je procijenjena na 111.832 DEM dok je stvarna vrijednost bila 221.773 DEM. Riječ je o iznimno vrijednim građevinskim lokacijama na kojima su kasnije izgrađeni stanovi, dok je proizvodni pogon prebačen izvan grada.
Postupak privatizacije ponovljen na zahtjev dijela zaposlenika
Na popis nekretnina u vlasništvu Pastora treba dodati i poslovni prostor u Splitu kao i druge nekretnine u Zagrebu, čime se ukupna vrijednost nekretnina penje na 2.968.663 DEM. Podcjenjivanjem vrijednosti tvrtke išlo se na ruku kupcima dionica u procesu privatizacije.
No i sam postupak privatizacije nije prošao potpuno po zakonu te je revizija utvrdila niz nepravilnosti. Fond za privatizaciju je prvo ponudio pola dionica zaposlenicima i bivšim radnicima dok je 45,55 posto dao na javno nadmetanje. Na natječaj su se javile dvije tvrtke, Rudar d.d., Zagreb i MI-STAR s p.o., Zagreb. Predstavnici Pastora zatražili su da se natječaj ponovi kako bi se i oni mogli natjecati za kupnju dionica u vlasništvu Fonda. U Fondu su uvažili njihov zahtjev te ponovili postupak u kojem se javilo čak pet ponuda.
Dioničari predvođeni Biškupecom posudili novac od Pripuza
Na kraju je prihvaćena ona koju je podnio Ladislav Biškupec, bivši predsjednik upravnog odbora, u ime zaposlenika Pastora. Zanimljivo je da njihova ponuda nije bila najpovoljnija jer je Mate Baričević za taj paket nudio gotovo 220.000 DEM-a više, te je obećao da će kapitalizirati tvrtku sa 1.355.000 DEM. Inače je Upravni odbor Fonda za privatizaciju imao mogućnost da prihvati nižu ponudu ali bi takvu odluku morao obrazložiti. No u Fondu to nikada nisu učinili. Predsjednik Fonda u to vrijeme bio je Ivan Penić, a predsjednik upravnog odbora bio je Borislav Škegro.
Grupa zaposlenika, predvođena Biškupecom, ponudila je otkupiti taj paket dionica za 1.631.100 DEM na način da 60 posto iznosa uplati u roku sedam dana od potpisivanja ugovora, a ostatak u jednakim mjesečnim obrocima kroz pet godina. No zaposlenici nisu imali potrebna sredstva, pa su odlučili posuditi novac od tvrtke C.I.O.M. čiji je vlasnik Petar Pripuz.
Dioničari dugovali Pastoru 5,3 milijuna kuna
Zanimljivo je da je najveći dio duga C.I.O.M.-u vraćen iz poslovanja Pastora. Samo manji dio ovih sredstava vraćen je iz plaće i dividende zaposlenika. Ovakve odluke potpisivao je Biškupec koji je postao direktor tvrtke. Iz ovih podataka se može vidjeti da je ta grupa dioničara zapravo dionice kupila sredstvima tvrtke. Revizija je utvrdila da Pastor od dioničara na ime pozajmice potražuje preko 5,3 milijuna kuna.
Svjesni ovog problema, čelni ljudi Pastora odlučili su ga riješiti na vrlo domišljat način. Naime, Nadzorni odbor je u kolovozu 2001. odlučio da dužnici plate samo pola tog iznosa, ukoliko izvrše uplatu u roku od 14 dana. Na taj način je Pastor otpisao dugovanje u iznosu od 2.653.861,49 kn. Najveći dio duga oprošten je većinskim vlasnicima. Riječ je o direktoru Domagoju Ivanu Miloševiću (1.303.906,46 kn) i Danielu Šternu (1.028.187,69 kn).
Milošević u rujnu 2000. postaje direktor Pastora
U revizorskom izvješću je navedeno da Milošević posjeduje 13739 dionica ili 38,47 posto društva dok je drugi najveći dioničar Štern koji ima 6833 dionica ili 19,13 posto. Milošević je inače u rujnu 2000. postao direktor Pastora pa ispada da je nadzorni odbor najviše na ruku išao upravo njemu.
Revizija je u svom izvještaju navela još jednu dugogodišnju praksu u Pastoru. Naime, uprava te tvrtke državi nije plaćala dividendu. Fond za privatizaciju zadržao je manji dio dionica na temelju čega je državi trebalo biti isplaćena dobit. Uprava Pastora nikada to nije učinila već je taj novac prisvajala sebi. U Fondu su nekoliko puta tražili da im se isplati taj novac no to nikada nije učinjeno te su ta potraživanja odlazila u zastaru.
>>> KOMPLETNU REVIZORSKO IZVJEŠĆE MOŽETE SKINUTI OVDJE