Autor: 7/26/2010 10:32
Ured za upravljenje u hitnim situacijama pdlučio je posljednji put u priopćenju iznijeti svoju stranu priče oko ekološke katastrofe, kada se u JANAFF-ovom terminalu na Žitnjaku izlio dizel.
Kako stoji u priopćenju koje potpisuje pročelnik Ureda Pavle Kalinić, nakon anonimne dojave oko 12 sati i petnaest minuta u četvrtak, 22. srpnja o izljevanju nafte u krugu tvrtke JANAF, Ured za upravljanje u hitnim situacijama, pokušao je provjeriti radi li se o stvarnom ili izmišljenom događaju.
– Oko 14 sati i trideset minuta iz samog kruga JANAFA dobili smo informaciju kako se izlila veća količina petrolovog dizela ali da to Uprava pokušava zataškati. Od početka incidenta cjelokupna uprava je znala da je do izljevanja došlo zbog ljudskog faktora – napominje se u Kalinićevom priopćenju.
Ured je potom pokušao stupiti u kontakt s odgovornim osobama u JANAF-u, a uspjeli su kontaktirati šefa sigurnosti Pedišića, koji je tvrdio kako ”se ništa nije dogodilo niti se događa i da ne razumije zbog čega se Ured za upravljanje u hitnim situacijama interesira za zbivanja unutar kruga JANAF-a”.
”Nema potrebe! Ništa se ne događa zbog čega bi Ured trebao intervenirati”
– Kako smo nakon nemuštog odgovora shvatili da i nije baš sve onako kako nas je službena osoba iz JANAFA pokušala dezinformirati te da se ipak nešto događa poslana je dežurna ekipa Ureda za upravljanje hitnim situacijama na Žitnjak. No na glavnom ulazu u JANAF- a nisu htjeli pustiti djelatnike Ureda za upravljanje u hirnim situacijama jer ”nema potrebe! Ništa se ne događa zbog čega bi Ured trebao intervenirati” riječi su g. Kraljevića, inžinjera zaštite na radu. Tada je pokušan kontakt s g. Antom Markovom. Na prvi poziv nitko se nije javio a nakon drugog neuspješnog poziva mobilni telefon bio je isljučen, ili se ispraznila baterija – pričaju iz Ureda za upravljanje u hitnim situacijama.
Dodaju kako pokušaj da se oko 16 sati i 30 min i 17 sati preko Centra 112 uspostavi kontakt s Antom Markovom, nije uspio jer je dežurni voditelj u 112 ustanovio kako nemaju broj te da ga ni ne trebaju imati jer da se ne radi o gradskoj već o državnoj tvrtki. Dežurnog inspektora zaštite okoliša iz Ministarstva graditeljstva zaštite okoliša nazvali su tek u 19sati, napominju iz Ureda.
– Kad se Centar 112 nije pokazao učinkovitim pomagačem nazvan je načelnik PUZ-a g. Buterin oko 17h. Odmah je poslana policijska ophodnja. Dolaskom na lice mjesta ustanovilo se da se nešto ipak događa i da nije sve pod kontrolom kako su uporno pokušavali dezinformirati Ured za upravljanje hitnim situacijama i prisutne novinare – stoji u priopćenju.
”Kad su uvidjeli da je pokušaj zataškavanja propao, U JANAF-u su pokušali umanjiti štetu”
– Policijska ophodnja samo je mogla prenijeti dobivenu informaciju jer sami ni u kom slučaju nisu mogli utvrditi koliko se dizela izlilo, niti su raspolagali opremom kojom bi to mogli utvrditi. Točno je da je toliko dizela pokupljeno spremljeno na za to predviđeno mjesto. Koliko se izlilo to tek treba utvrditi inspektor Ministarstva graditeljstva i zaštite okliša te interna inspekcija JANAF-a. U svakom slučaju uobičajeno je da se u takvim slučajevima uspije pokupiti maksimalno dvadesetak posto – napominje se u priopćenju.
– Osim što su Uprava JANFA-a i g. Markov prvo za medije tvrdili da se ništa neuobičajeno ne događa, onda kad su uvidjeli da je pokušaj zataškavanja propao pokušali su umanjiti štetu da se dizel nije izlio izvan za to predviđenih prostora. Količina od 2500-3000 litara što su nakon pet sati zataškavanja priznali – i kad su napokon pustili djelatnike Ureda za upravljanje u hitnim situacijama – dovoljan je poticaj da se zatraži odgovornost. Ne samo zbog odgovornosti zbog spriječavanja zataškavanja izlijevanja četvrtak već zbog opravdane sumnje koliko je zataškanih izljeva bilo do sada a koji su uredno zataškani. U svakom slučaju ovo zadnje izljevanje potvrdila je i inspekcija Ministarstva graditeljstva zaštite okoliša – stoji u priopćenju.
Dodaju da, kako se radi o vodozaštičenom području (treća zona), šteta je nepopravljiva, pogotovo kad se po infomacijama iz samog sustava govori o navodno više od 130.000 litara izlivenih u polje što će naravno potvrditi ili opovrgnuti nadležne inspekcije Ministrastva graditeljstva zaštite okoliša.
Za priznaje činjeničnog stanja trebalo im je pet sati
Ne ulazeći u nadležnosti ovih ili onih institucija, Ured za upravljanje u Hitnim situacijama ističe kako je odradio svoj dio posla, ”unatoč ograničenjima, omalovažavanjima i višestranim pritiscima”, najbolje što je mogao.
– Na potezu su sada Ministarstvo unutarnjh poslova i Ministarstvo graditeljstva zaštite okoliša. Ured za upravljanje hitnim situacijama ovim završava bilo kakvu daljnju raspravu na temu izlivanja Petrolovog dizela u vodozaštičeno područje treće zone na kojem se sada nalazi JANAF. Naime 14 uposlenika ima i previše posla da bi se miješalo u djelokrug Ministarstva unutarnjih poslova i Ministrastva graditeljstva zaštite okoliša – zaključuju iz Ureda.