Jesmo li dovoljno inovativni da privučemo fondove?

Autor: Jastrebarsko.hr 12/9/2014 14:45

U subotu 6. prosinca održan je 8. Hrvatski forum o održivoj gradnji pod nazivom „Jesmo li dovoljno inovativni da privučemo fondove?”. Na temu održivosti, inovacija i fondova EU održano je niz prezentacija, a prisustvovalo je 160 sudionika. U panel raspravi sudjelovao je gradonačelnik Grada Jastrebarskog,Zvonimir Novosel, koji je govorio o dosadašnjem iskustvu devet projekata kroz koje je sufinanciranje EU iznosilo više od 2 milijuna EUR. Pri tome je naglasio različitost ciljeva koje su uspjeli ostvariti. Tako su kroz projekt „Razvoj predškolskog inkluzivnog modela“ provedene edukativne aktivnosti, pripremljen priručnik, vrtić je opremljen didaktikom potrebnom za rad s djecom s teškoćama, a u rad je uključeno pet pomoćnika u odgojnim skupinama. Projekt „Štedi“ značajno je smanjio potrošnju električne energije za rasvjetu sakralnih objekata, dok je pet kulturno-povijesnih objekata na području Republike Hrvatske i Republike Slovenije  obnovljeno putem projekta „Probuđena kulturna baština“.

Forum se sastojao od tri dijela. U prvom dijelu foruma, Hrvoje Njirić, poznati i nagrađivani arhitekt, održao je predavanje na temu (ne)održivosti, a predavanje je započeo predstavljanjem čimbenika održivosti upravo u nagrađenim projektima. 

Drugi dio programa bio je posvećen inovacijama. Nikola Znaor predstavio svoj izum Airshade za koji je dobio već dvije nagrade. Naime, zaštita od sunca od velikog je značaja za održivu gradnju, jer se trenutno u zgradarstvu više energije potroši na hlađenje nego za grijanje. Predstavljen je i Eco-sandwich – inovativni građevinski materijal za koji je nekoliko partnera pod vodstvom Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu dobilo sredstva iz fondova EU namijenjenih upravo inovacijama. 

Treći blok 8. Hrvatskog foruma o održivoj gradnji bio je usmjeren prema mogućnostima koje fondovi EU donose sektoru građevine u Hrvatskoj.

Alan Šišinački, predsjednik Uprave Holcima u Hrvatskoj u uvodu je govorio o ključnim brojkama građevinskog sektora u Europi, koji čini 14 milijuna radnih mjesta, o primjerima projekata koji su do sad u Hrvatskoj sufinancirani iz EU, te ono najvažnije, o inicijativi i potrebnoj međusektorskoj suradnjikoju je potrebno pokrenuti kako bismo ostvarili maksimum projekata sufinanciranih iz fondova EU. Ana Fresl iz tvrtke Projekt jednako razvoj dala je uvodni pregled mogućnosti fondova te striktnih pravila koja se protežu od natječaja, razvoja projekta do same provedbe, a Snježana Turalija iz Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju iznijela je primjere projekata održive gradnje koji su se u Češkoj i Sloveniji sufinancirali iz sredstava EU.