Jedan od najstarijih parkova treba novo ruho

Autor: Tena Snajder 5/19/2014 13:29

U utorak, 27. svibnja Parkom Ribnjak proći će neobična povorka. Djeca, mladi i stari na glavama će nosi divovske šešire koje su sami izradili na prethodno održanim radionicama u Centru za mlade ‘Ribnjak’. Riječ je o multimedijalnom događanju u okviru Kvarture 2014 – ZG2, pod nazivom ‘Vratimo cvijeće Parku Ribnjak’.

Naime, Centar mladih ‘Ribnjak’ partner je na projektu Kvartura 2014 – ZG2 koji, uz nositelja projekta Centar za kulturu i film ‘August Cesarec’ zajednički provode s još četiri zagrebačka Centra za kulturu, i to s područjaMaksimira, Trešnjevke, Susedgrada i Novog Zagreba.

Projekt je vođen idejom da svaki centar istraži urbanističku i arhitektonsku specifičnost i posebnost dijela grada u kojem djeluje, kao i njegovu prošlost, sadašnjost, ali i mogućnosti koje po tom pitanju otvara budućnost. Isto tako, cilj Projekta je poboljšati kvalitetu života stanovnika u svakom od tih zagrebačkih kvartova.

Inače, sam Centar mladih ‘Ribnjak’ djeluje na području Gradske četvrti Gornji grad – Medveščak , koja ima izuzetnu povijesnu pozadinu vezanu uz nastanak grada Zagreba. Ustanova je smještena u srcu četvrti, u Parku Ribnjak, koji je uz park Maksimir najstariji zagrebački park. Svijetla povijest parka vezana je ponajviše uz biskupa Aleksandra Alagovića i krajobraznog arhitekta Leopolda Klingspogla, koji su 1830. godine zapušteni prostor preobrazili u moderan engleski park. Ovaj je dio središta grada time doživio vrhunac u svom postojanju no na žalost, s vremenom je ova zelena gradska oaza postajala sve zapuštenija.

– Dobar park odgovara na potrebe zajednice. Može se imati privid da je neki park prekrasan, ali ako ga zajednica ne koristi, po mom mišljenju, on je promašen – kazao je David Harvey, osnivač i voditelj organizacije ‘Toronto Park People’, a upravo je u tim njegovim riječima sadržana suština problema Parka Ribnjak, koji još uvijek dovoljno ne postoji kao javni prostor u svijesti građana.

Stoga Centar ima za cilj otvoriti nove mogućnosti korištenja Parka Ribnjak, u skladu s potrebama lokalne zajednice i ohrabriti građane na aktivno sudjelovanje i promjenu percepcije u odnosu na taj stari zagrebački park.

Između ostalog, namjera Centra jest i inicirati podizanje spomen obilježja zagrebačkom biskupu Aleksandru Alagoviću i projektantu Leopoldu Klingspoglu te potaknuti svojevrsnu renesansu parka. Vizija je stvoriti eko-kulturni park s pozornicama, koji bi bio mjesto održavanja raznih urbanih festivala, te bi poslužio kao inspirativna scenografija kazališnim i lutkarskim predstavama za djecu i mlade, ali i dizajnerskim radionicama, pjesničkim susretima te ekološkim projektima.

Isto tako, u budućnosti bi Park Ribnjak mogao i trebao postati višeosjetilni park prilagođen potrebama slijepih i slabovidnih osoba te osobama s invaliditetom. Park bi tako postao mjesto na koje bi se svi osjećali dobrodošlo i gdje bi se poticalo kreativne ideje i održavale javne tribine upravo na temu definiranja uloge parkova u lokalnim zajednicama, uz usporedbu s europskim i svjetskim iskustvima u tom području urbane arhitekture.

Multimedijalnim događanjem u okviru Kvarture 2014 – ZG2 ‘Vratimo cvijeće Parku Ribnjak’, Centar je potaknuo suradnju između lokalnih institucija i zajednica. Okupili su djecu, učenike osnovnih škola ‘Miroslav Krleža’ i ‘Voltino’, umirovljenike Doma ‘Medveščak’, mlade iz Centra za rehabilitaciju ‘Stančić’ iz Dugog Sela, azilante iz Dugava, Centar za mirovne studije, studente Studija dizajna Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu te strane studente, koji su u sklopu EU Programa Erasmus + na studijskom boravku u Zagrebu.

Autorica land arta, umjetnica Kruna Tarle svojevrsnim virtualnim sađenjem cvijeća po čitavom parku, to jest promenadom i pozicioniranjem golemih cvjetova po svakom kutku prostora želi negirati postojeće stanje Parka Ribnjak i upozoriti na potrebu da se ono promijeni. Predimenzionirane cvjetove koje su po naputcima voditeljice projekta na prethodno održanim radionicama sami izradili, na glavama poput šešira nosit će sami sudionici projekta, dakle, djeca, mladi i naši zagrebački umirovljenici.

Ova cvjetna povorka kreće u Parku Ribnjak, u utorak, 27. svibnja od 13.30 do 14.30 sati. Svi građani su pozvani da se pridruže manifestaciji i time pokažu da i sami želi vidjeti promjene u ovom starom zagrebačkom parku.

Čitavo događanje dobiva i dodatnu dimenziju putem fotografskog i video dokumentiranja parka u novom ruhu. Događanje će na licu mjesta fotografirati studenti Studija dizajna pri Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, pod vodstvom asistenta Luke Borčića. Manifestaciju će snimiti Hrvoje Grill, a potom će se ono dokumentirano i umjetnički redizajnirati.

Konačan rezultat multimedijalnog umjetničkog rada prezentirati će se na jesenjoj izložbi koja će se postaviti u prostoru Centra mladih ‘Ribnjak’, u danima ‘Otvorena vrata’ i danima Gradske četvrti Gornji grad – Medveščak, ali i u prostoru partnerskih organizacija, kao i u Gradskoj skupštini Grada Zagreba.

Multikulturalnim sastavom sudionika autorica projekta odaslat će simboličku poruku kojom se želi promijeniti svojevrsna loša reputacija parka, nastala zbog slučajeva vandalizma i nasilničkog ponašanja mladih koji su se u prošlosti ovdje okupljali.

Park Ribnjak s novim ruhom dobiva i novi imidž pa tako postaje park tolerancije i multikulturalnog susreta osoba, koje su, iako se razlikuju po dobi, nacionalnosti, vjeri, kulturi, rodu, običajima, fizičkom izgledu, ujedinjene u svom zajedničkom nastojanju da Park Ribnjak učine poželjnim i dragocjenim mjestom okupljanja i druženja svih građana i posjetitelja grada Zagreba.