Zagrebancija

Japanski umjetnik pokazuje rad na lončarskom kolu

Autor: Gorana Banjeglav 9/6/2010 17:16

Prezentacija rada na lončarskom kolu japanskog umjetnika Yosuke Koizume održat će se u prostoru ULUS-a, Starogradska 15 u Samoboru (bivše ZET-ove garaže) u srijedu, 8. rujna, u 17 sati.

Prezentacija traje otprilike dva sata, a sastoji se od prikazivanja filma i praktičnog dijela u kojem on demonstrira rad na kolu.

Yosuke Koizumi je vrlo talentirani lončar, a lončar je postao tijekom studentskih godina na sveučilištu Tulane, gdje je počeo raditi po narudžbi i završio s diplomom u keramici. Tijekom tog vremena dobitnik je brojnih prvih mjesta Honors na proljetnom Arts Festivalu za oblikovane keramičarske radove.

Nakon koledža Yosuke radi kao pomoćniku keramici i kao profesor na Sveučilištu Tulane, gdje je nastavio sa izradom i prodajom svojih djela u većem broju u nekoliko galerija New Orleansa nekoliko godina prije povratka u svoju domovinu Japan.

U jednom od najstarijih sela poznatih po lončarskoj keramici u Japanu (Shigaraki) Yosuke je studirao drevnu japansku keramiku i usavršavao svoje radne kao lončar proizvodnje, gdje je bilo potrebno izraditi i do stotinu identičnih lonaca na dan.

Premješten je zatim u poslovni svijet, Yosuke je prihvaćen i zaposlen na ”Shimpo Keramika” najvećem proizvođaču keramičke opreme u Japanu (također jedan od najvećih u SAD-u i inozemstvu).

U njegovih 6 godina rada u Shimpo Keramika izvodio je demonstracije u oko 15 različitih zemalja, u kojima je Shimpo Keramika pomogla stotinama sveučilišta, visokim školama i privatnim studijima da izgrade svoje objekte sa stručnom i kvalitetnom opremom. Yosuke nastavlja raditi na Shimpo Keramika i prodavati svoja originalna rješenja u keramici.

Ovaj projekt je dio programa očuvanje lončarske tradicije Udruge likovnih umjetnika Samobora i tvrtke Bosio.

Lončarstvo kao jedan od najstarijih zanata je nažalost u današnje vrijeme kompjuterizacije, nedostatka vremena, ali i volje za ručnom izradom predmeta polako izumire. Želja organizatora je očuvati i oživiti tradiciju lončarstva. Kao što je poznato povijest lončarstva seže u daleku povijest, naime još su ljudi kamenog doba koristili glinu i ilovaču za izradu posuđa.

 

Exit mobile version