Autor: Gorana Banjeglav 12/29/2014 16:23
Prvi vlak u Hrvatskoj pušten je u promet 24. travnja 1860., a vozio je između Kotoribe, Čakovca i Macinca. Uoči obilježavanja 155. obljetnice željeznica u Hrvatskoj Tehnički muzej i Hrvatski željeznički muzej organizirali su izložbu „Željeznički kolodvori u Hrvatskoj – priča o ljudima, zgradama i vlakovima“.
– U prostoru se nalazi više od 70 eksponata, manji dio je iz Tehničkog muzeja, a većina iz Hrvatskog željezničkog muzeja. Sami vidite da se nalazimo usred scenografije, usred željezničkog kolodvora pa je svejedno s koje strane gledate izložbu kao na kolodvoru, sa svake strane ste dobrodošli. Vidite ured šefa kolodvora koji je obasut različitim predmetima – rekla je Neda Staklarević, muzejska savjetnica u Tehničkom muzeju.
Većina eksponata na izložbi datira iz 19. i početka 20. stoljeća, a prikazuju da su kolodvori u kontinentalnoj Hrvatskoj bili u nešto boljoj poziciji od onih u primorskoj Hrvatskoj.
– Možemo reći da su oni bili bliže novcu, bliže većim silama, Austriji i Ugarskoj pa su se te pruge prve nadovezivale na njihove pravce. Oni su nastojali da ni pravci budu sporedni i da su pruge ne budu glavne nego smo se uvijek šlepali uz njih. No tim se prugama i danas vozi i jako su nam dobro došle – dodala je Staklarević.
Najstariji kolodvor u Hrvatskoj onaj je u Čakovcu, a među starije ubraja se i zagrebački Glavni kolodvor. Hrvatski željeznički muzej postoji 23 godine na prostoru južnog Gredelja u Ulici grada Vukovara.
– Mi jesmo otvoreni za posjetitelje, i dolaze nam škole, vrtići i građani. Vani na otvorenom postavu mogu vidjeti željeznička vozila, koja su iz Zagreba. Diljem cijele Hrvatske imamo 104 sačuvana željeznička vozila korištena u proteklom stoljeću. Velik je problem što su na otvorenom i izložena devastaciji vremenskih prilika kojih smo sve više svjesni u vremenu u kojem živimo – rekla je Tamara Štefanac, ravnateljica Hrvatskog željezničkog muzeja.
Za projektiranje i gradnju željezničkih objekata bili su mjerodavni vrsni arhitekti, građevinski inženjeri i timovi stručnjaka koji su bili zaposleni u upravama mađarskih i austrijskih željeznica. Dio predmeta iz prvih željezničkih objekata našlo se i na ovoj izložbi.
– Osim arhivskog gradiva i nacrta kolodvora koji su izloženi, imamo jedan zidni kalendar iz 1870. iz prometnog ureda u Čakovcu, u kojem su se kredom ispisivali mjeseci, a onda su se na starim karticama izmjenjivali dani – dodala je Štefanac.
Izložba je praćena efektnim vizualom, multimedijom, dokumentarnim sadržajima, fotografijama, zvukovima te radionicom za velike i male. Tijekom trajanja izložbe bit će organizirano niz radionica za djecu na temu povijesti i sadašnjosti željeznice te sigurnosti prometa.