Zagrebancija

Izložba Ede Murtića korak je prema Muzeju Murtić?

Autor: Martin Pulić 11/30/2010 16:24

U Muzeju suvremene umjetnosti od 4. prosinca 2010. do 30. siječnja 2011. održat će se izložba “Donacija Murtić – Prema realizaciji vizije”. Uoči proslave prve godišnjice otvorenja nove zgrade Muzej suvremene umjetnosti premijerno predstavlja izbor iz velike donacije obitelji Ede Murtića (1921. – 2005.) Zagrebu.

Riječ je o tristotinjak slika, crteža, keramika, emajla i mozaika koji reprezentiraju bogat i raznovrstan opus velikana hrvatske umjetnosti.

– Ova izložba je korak prema ostvarenju želje mog supruga i cijele moje obitelji, a to je Muzej Murtić u kojem bi bilo izloženo 1000 do 1500 djela mog supruga – kaže Goranka Vrus Murtić, udovica Ede Murtića.

O ostvarenju tog cilja, kaže, već dugo pregovara s gradonačelnikom Milanom Bandićem, a prije njega i s bivšom gradonačelnicom Vlastom Pavić.

– Očekujemo da će se pravi moment za Muzej Murtić dogoditi. Muzej bi imao stalnu postavu, ali ona bi povremeno gostovala i u drugim gradovima, diljem Europe. Isto tako u Muzeju bi gostovale i druge izložbe – objasnila je Goranka Vrus Murtić, koja je i sama slikarica, te je najzaslužnija da se najbolja Murtićeva djela mogu objediniti na jednom mjestu.

Opus, koji je nastajao tijekom šest desetljeća bit će predstavljen na dvije razine prostora za povremene izložbe MSU-a

– Nikad nismo prodavali njegove najbolje radove i zato danas možemo imati njegovu kompletnu izložbu – kaže umjetnica koja je sa slavnim suprugom provela 50 godina zajedničkog života.

Opus, koji je nastajao tijekom šest desetljeća bit će predstavljen na dvije razine prostora za povremene izložbe MSU-a, slijedeći kronologiju i svjedočeći o nastanku fenomena Murtić, pripovijedajući uzbudljivu povijest slikarstva druge polovice 20. stoljeća i osobnu povijest umjetnika kojem je moto bio:  ”Osnovna osobina stvaranja jest ići uvijek gotovo ispočetka, uvijek u avanturu, neizvjesnost, radost ili razočaranje. Zamislite što bi bilo kad bi se takozvani stvaralački proces mogao planirati i racionalizirati? Sreća je što se to ne može ni zamisliti, pa o tome ne treba ni raspravljati. Sreća je što je svaki pravi stvaralac – slikar pred svakom novom slikom zapravo pred čistim papirom ili platnom, s kistom ili olovkom u ruci, i započinje slikati, crtati, a da i nije svjestan tog stvaralačkog procesa.”

Cijena ulaznice bit će 20 kuna, a za studente i umirovljenike 10 kuna.

 

Exit mobile version