Autor:: T.M. 7/2/2012 13:28
Prije nekoliko godina azijski tigrasti komarac napadao je Zagrepčane u Vrbanima, a ove je godine Državni zavod za zaštitu prirode odlučio podsjetiti na opasnost od ove invazivne vrste. Ova vrsta komaraca, porijeklom iz jugoistočne Azije vrhunski je napasnik, vrlo prilagodljliv i nezaustavljiv.
Prvi nalaz tigrastog komarca u Hrvatskoj potječe iz listopada 2004. godine, kada je tigrasti komarac zabilježen u umjetnom leglu u jugoistočnom dijelu grada Zagreba.
Nedugo nakon objave nalaza tigrastog komarca u Hrvatskoj, počinju stizati dojave o prisutnosti ove vrste duž cijele jadranske obale. O načinu širenja tigrastog komarca dobro govori činjenica da su tigrasti komarci u obalnim gradovima većinom nađeni u blizini gradskih luka, što upućuje da se širi brodskim prometom roba.
Osim otpornosti na temperature niže od ništice, jajašca tigrastog komarca mogu preživjeti jako duge periode na suhom, što omogućava ovoj vrsti uspješno prenošenje na nova područja.
Ženka polaže do 300 jajašaca najčešće na okomite podloge iznad vodene površine, iz kojih se u povoljnom razdoblju za nekoliko sati mogu izleći ličinke, koje za nekoliko dana prelaze u odrasle jedinke, ovisno o temperaturi i količini hranjivih tvari u vodi. Kao i kod svih komaraca, samo se ženke hrane krvlju, dok se mužjaci hrane isključivo biljnim sokovima.
Tigrasti se komarac jednostavno može razlikovati od naših autohtonih vrsta, crne je boje, s izrazitim bijelim prugama na člancima nogu i pipala, te s upadljivom bijelom prugom na stražnjem dijelu prsa.
Opasnost od ove vrste je dvostrana. Kao prvo, tigrasti komarac istiskuje zavičajne vrste komaraca, a čak može i uzrokovati njihovo izumiranje. Osim ekološkog utjecaja, tigrasti komarac važna je vrsta i sa zdravstvenog aspekta.
Osim činjenice da je aktivan i danju te vrlo agresivan napasnik, ova vrsta prenosi različite viruse, od kojih je najpoznatiji virus dengue. Ovaj tropski virus, uzrokuje denga groznicu čiji su simptomi povišena temperatura, glavobolja, bol u mišićima i zglobovima te osip, a u znatno težim slučajevima i krvarenje koje može dovesti i do smrti.
Istrebljenje ove vrste vrlo je teško. Prvi i najvažniji korak je uklanjanje pogodnih mjesta za polaganje jaja, gdje se zadržava voda i organske tvari (npr. stare gume, limenke, tegle za cvijeće, kante za zalijevanje). Budući da tigrasti komarac ima relativno mali radijus leta (manji od 200 metara), leglo ovih komaraca nalazi se uvijek vrlo blizu mjesta gdje su učestali ugrizi.
Spremnike za vodu potrebno je prekriti poklopcem, folijom ili gustom mrežom, i općenito redovito prazniti sve posude, automobilske gume ili druga mjesta zadržavanja vode u kojoj bi ženke tigrastog komaraca mogle poleći jaja. Ako pronađete tigrastog komarca prijavite pronalazak e-mailom na: vrste@invazivnevrste.hr. Više možete doznati OVDJE.