Autor: 6/29/2010 20:28
Gradska skupština je osnovala povjerenstvo koje bi trebalo utvrditi koliko je izmjena urbanističkih planova napravljeno bez izglasavanja. Naime, u Službenom su glasniku Grada Zagreba pod ispravcima zapravo rađene izmjene urbanističkih planova.
Ispravcima bi se zapravo trebali popravljati tipfeleri, no bilo je slučajeva kada su se mijenjali cijeli dijelovi i tehničke karakteristike planova. Skupštinsko povjerenstvo koje bi trebalo imati sedam članova trebalo bi u roku od 90 dana pregledati sve ispravke koji su objavljeni još od 1990. do 2009. i vidjeti koliko je bilo takvih nepravilnosti.
Povjerenstvo će provjeriti skoro 70 ispravaka
Povjerenstvom bi trebao predsjedati SDP-ovac Tomislav Saucha, a uz njega će biti njegov stranački kolega Marin Knezović te još pet članova koji će biti imenovani iz ostalih stranka. U prvotnom prijedlogu bilo je planirano da u povjerenstvu bude devet članova, no to je smanjeno na sedam. Ova promjena bi se trebala pozitivno odraziti na rad povjerenstva i dinamiku sastajanja budući da je lakše organizirati mani broj ljudi, posebno sada, u vrijeme godišnjih odmora.
Saucha je rekao da će povjerenstvo pročešljati sve odluke jer ako se nešto mijenjalo, a da to nije tipfelere ili zarez, riječ je o najgrubljem kršenju demokratske procedure jer, kako kaže, nitko nema pravo mijenjati odluke koje je donijela skupština.
Procjenjuje se da će morati provjeriti nešto manje od 70 ispravaka. Manji dio njih, šest, napravljen je do 2000. i s njima bi trebalo biti manje problema. Više temeljitih provjera bit će na ispravcima koji su rađeni nakon 2000., kada je na čelo grada došao Milan Bandić.
No, ni osnivanje ovog povjerenstva nije prošlo bez međustranačkog prepucavanja na skupštini. Tako je HDZ-ovca Jasena Mesića zanimalo zašto su zastupnici na sebe preuzeli ulogu istražitelja te zašto bivša predsjednica Skupštine Tatjana Holjevac, kada je već uočila nepravilnosti, nije podnijela prijave, ako je već smatrala da su učinjeni koraci suprotni propisima.
Stranačka prepucavanja
HNS-ovku Alenku Košišu Čičin-Šain također nije oduševila ideja o povjerenstvu.
– Ako nećeš da nešto uspije, onda formiraj povjerenstvo – rekla je Alenka Košiša Čičin-Šain.
Nju je zanimalo što će se dogoditi ukoliko povjerenstvo uoči nedostatke te se pitala tko će podnijeti prijave. Dodala je da povjerenstvo nema smisla osnivati ako se ne zna što učiniti nakon objave rezultata.
Njezina stranačka kolegica Morana Paliković Gruden ustvrdila je da je falsificiranje dokumenata krivično djelo te da bi se time trebale pozabaviti mjerodavne institucije.