Zagrebancija

Iskorijenimo nasilje i provedimo riječi u djela!

Autor: Matea Vitas 11/19/2016 15:30

Danas je jedan od čestih oblika nasilja nasilje preko interneta, tzv. cyberbulling. Takvom, ali  i drugim oblicima nasilja često pogoduju nasilni filmovi, videoigrice te ostali medijski sadržaji.

– Nasilje putem inerneta je veliki problem, ono se događa kontinuirano, 24 sata na dan – upozorava Marina Trbus, članica udruge Korak po korak.

Djeca koja trpe neki oblik nasilja vrlo se teško povjeravaju roditeljima ili prijateljima. Stoga je bitno da se u okruženju u kojem se nalaze osjećaju zaštićeno, te da znaju od koga mogu potražiti pomoć.

– Mi učenike naše škole učimo da mogu doći u stručnu službu potražiti pomoć, mogu se obratiti za pomoć nekome u školi.Također, mogu se obratiti roditeljima ili nazvati Hrabri ili Plavi telefon – rekla je ravnateljica OŠ Stenjevec Valentina Kabić Bratuša.

Upravo iz ovih razloga, Udruga roditelja ‘Korak po korak’, u suradnji s Osnovnom školom Stenjevec, organizirala je Forum mladih na temu ‘Iskorijenimo nasilje! Provedimo riječi u djela’. Cilj te kampanje jest povećati svijest o pojavnosti i raširenosti nasilja, te potaknuti sve veći broj ljudi da se informiranjem, edukacijom, te vlastitim primjerom uključe u program smanjivanja nasilja nad i među djecom i mladima.

– Godinama surađujemo s udrugom vezano za provođenje osnovnog i teen CAP programa. Ove godine smo i partneri u projektu pa smo odlučili biti i domaćini ove tribine na temu nasilja među mladima – dodala je ravnateljica.

Ideja za ovu kampanju potaknuta je UN-ovom kampanjom pod nazivom ‘Krajnje je vrijeme da se zaustavi nasilje’ kojoj je cilj da se do 2030. godine iskorijene svi oblici nasilja nad djecom.

– Samo ovaj tjedan svako drugo dijete u Hrvatskoj će biti žrtva nekog oblika teškog tjelesnog zlostavljanja, kao što su šamar, udarac, opekotine i slično – objasnila je Trbus.

Svi možemo pomoći iskorijeniti nasilje među djecom, samo ako krenemo od sebe i umjesto nasilja oko sebe počnemo širiti krugove mira i tolerancije, te na taj način pomoći djeci da se osjećaju prihvaćeno i sigurno u svijetu u kojem žive.

 

 

Exit mobile version